Slováci nám berú prácu z Jaguaru, sťažujú sa stúpenci brexitu

12.01.2019 19:11

Slovenské dotácie britskej automobilke Jaguar Land Rover, ktoré schválila Európska komisia, sa stávajú jedným z argumentov zástancov brexitu. Prekáža im strata tisícov pracovných miest, ktoré sa tak - podľa nich pre Brusel - presúvajú z britského Solihulle do Nitry na Slovensku. Píše to britská tlač.

VIDEO: K vplyvu brexitu na slovenský závod Jaguaru v Nitre sa vlani koncom októbra vyjadril riaditeľ automobilky Jaguar Land Rover Slovakia Alexander Wortberg. Jeho názor k brexitu je vo videu TV Pravda v čase 2:30 min.

Európska komisia vlani v októbri Bratislave povolila, aby poskytla britskej automobilke subvenciu 110 miliónov libier. Briti už výrobu na Slovensko presúvajú – nový závod s výrobnou kapacitou 150 000 áut ročne slávnostne otvorili v októbri, výroba sa začala už v septembri.

Jaguar Land Rover vo štvrtok oznámil, že v Británii prepustí 4500 zamestnancov. Šéf automobilky Ralf Speth rozhodnutie odôvodnil „pokračujúcou neistotou ohľadom brexitu“. Teraz čelí výčitkám, že používa odchod Británie z EÚ ako výhovorku pre zlé vedenie spoločnosti, ktorá sa príliš spolieha na čínsky trh a ďalej vyrába dízlové vozidlá.

„Jaguar Land Rover má 110 miliónov dôvodov podporovať členstvo Británie v EÚ. Jednou z nevýhod členstva je, že vynakladá naše peniaze na presun pracovných miest z Británie do EÚ. Keď vystúpime, už tie peniaze dostávať nebudú,“ povedal denníku The Daily Telegraph konzervatívny poslanec Jacob Rees-Mogg.

Slovensko je v prepočte na obyvateľa v posledných rokoch najväčším výrobcom áut na svete. Svoje továrne majú v krajine automobilky Volkswagen, Kia Motors a PSA, na ktoré je naviazaná rada výrobcov súčiastok. Automobilový priemysel je jedným z hlavných ťahúňov exportne orientovanej slovenská ekonomiky.

.......

VIDEO: Pozrite si video z otvorenia závodu Jaguaru v Nitre na jeseň minulého roka.

#Veľká Británia #Slovensko #Jaguar Land Rover #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

29,99
Flower bag farebné karafiáty

Flower bag farebné karafiáty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk