Najväčší kalifornský dodávateľ elektriny smeruje k bankrotu, položili ho požiare

15.01.2019 15:37

Najväčší kalifornský dodávateľ elektrickej energie Pacific Gaz & Electric (PG&E) v pondelok požiadal súd o ochranu pred veriteľmi. Obáva sa, že majetok firmy nestačí na uhradenie škôd spôsobených vlaňajšími lesnými požiarmi v štáte Kalifornia.

Spoločnosť kótovaná na burze v priebehu niekoľkých dní stratila 50 % svojej burzovej hodnoty a 80 % najvyššej hodnoty z októbra 2018.

Kaliforniu v rokoch 2017 a 2018 ničili početné lesné požiare. Vyšetrovatelia vinia zo zodpovednosti rozvodnú spoločnosť za 1500 požiarov, ktoré v štáte vznikli v rokoch 2014 až do konca roku 2017.

Vlani v októbri zahynulo počas požiarov 85 ľudí a 14.000 domov ľahlo popolom. Je podozrenie, že aj túto katastrofu zapríčinila PG&E. Jej vedenie predpokladá, že poškodeným bude musieť nahradiť škodu okolo 30 miliárd USD (26,16 miliar­dy eur).

Na jej pokrytie firme nestačí jej poistenie a ani majetok.

Právni zástupcovia poškodených klientov žiadajú náhradu škody aj od druhého najväčšieho dodávateľa elektrickej energie v štáte, od spoločnosti Edison International.

Obe firmy sú obvinené, že ich siete spôsobili okolo 10 % lesných požiarov. Elektrické drôty boli vedené po drevených stĺpoch. Pri silnom vetre, alebo keď na vedenia spadli stromy, drôty začali iskriť a spôsobili požiare suchých stromov a suchej trávy.

V zónach, v ktorých je riziko požiaru vysoké, energetické firmy dočasne prestali dodávať elektrickú energiu. Teraz sa uvažuje o tom, že ju budú dodávať káblami zakopanými v zemi. To však bude päť- až 10-krát drahšie.

Kalifornia je však územím, kde sú časté zemetrasenia, preto pri slabých pohyboch zeme bolo výhodnejšie viesť drôty nad povrchom.

#elektrina #Kalifornia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

44,99
Kytica Zimona 25

Kytica Zimona 25

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk