Štát sprísňuje opatrenia proti africkému moru

Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS) vo štvrtok na tlačovej konferencii v Rimavskej Sobote oznámila, že sprísňuje opatrenia zamerané proti rozšíreniu afrického moru ošípaných (AMO) na naše územie.

17.01.2019 16:36
debata

Reaguje tak na výskyt tejto choroby v blízkosti maďarsko – slovenskej hranice v regióne susediacom s okresom Rimavská Sobota.

Maďarskí veterinári v utorok 15. januára informovali slovenské štátne orgány o zaznamenaní mŕtveho osemmesačného diviaka pozitívneho na AMO v lokalite obce Hanogny v župe Borsod-Abaúj-Zemplén. "Vzhľadom k zvýšenému riziku afrického moru ošípaných pristupujeme k sprísneniu preventívnych opatrení. Bude sa musieť zvýšiť intenzita lovu diviačej zveri v Rimavsko-sobotskom okrese a zintenzívniť spolupráca s kafilériami. Sprísnime opatrenia u chovateľov domácich ošípaných, ale zároveň otvoríme systém predaja jatočných a odstavčiat slovenským záujemcov cez zjednodušenie registrácie fariem. Vzhľadom na prenos AMO cez mäso diviakov či ošípaných odporúčame, aby obyvatelia Slovenska nakupovali či už odstavčatá, jatočné ošípané, ale aj produkty z bravčového mäsa zo slovenských chovov,“ uviedol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš. Transportom ošípaných, či produktov z nich alebo diviačieho mäsa zo zasiahnutých krajín sa totiž zvyšuje riziko zavlečenia nákazy na Slovensko.

Slovenská poľovnícka komora vyzvala poľovníkov, aby intenzívnym lovom znižovali početnosť diviačej zveri. "Učinia tak to najlepšie nielen pre samotnú diviačiu zver, ale aj pre chovateľov a spotrebiteľov. Ak nebudú ochotní diviačiu zver loviť, môže sa stať, tak ako ukazujú prípady zo zahraničia, že sa poľovníci stanú len zberačmi nakazených tiel diviakov. Úhyn diviakov pri nakazení AMO je až 95 percent,“ objasnil riaditeľ kancelárie Slovenskej poľovníckej komory Imrich Šuba.

„Upozorňujem drobných chovateľov, aby dodržiavali podmienky na ochranu svojho vlastného chovu a tým aj ochranu ostatných chovov. Komerčné chovy máme stopercentne pod biologickou ochranou,“ dodal predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku Andrej Imrich.

Zasadnutia Národnej expertnej skupiny na boj proti AMO v Rimavskej Sobote sa zúčastnili predstavitelia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku, Slovenskej poľovníckej komory, Komory súkromných veterinárnych lekárov, kafilérií na Slovensku, Národného lesníckeho centra a Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Európska komisia realizovala v decembri audit opatrení proti AMO a pozitívne zhodnotila pripravenosť Slovenska.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba ošípaných a diviakov. Vírus sa šíri priamym aj nepriamym kontaktom a je rezistentný aj pri vysokom rozsahu teplôt a mimoriadne odolný. Úmrtnosť dosahuje 90 až 95 percent. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. Regenerácia diviačej populácie po zasiahnutí vírusom AMO trvá minimálne 15 rokov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Štátna veterinárna a potravinová správa #Africký mor ošípaných