Firmy odmietajú penzijný strop, podľa nich poškodí dôchodcov i rozpočty

06.02.2019 13:24

Zamestnávatelia nesúhlasia so zavedením dôchodkového stropu na Slovensku. Toto opatrenie považujú za čisto populistické a podľa nich ohrozí stabilitu verejných financií a budúcim dôchodcom zabezpečí výrazne nižšie dôchodky. Uviedla to v stanovisku Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), ktorá vyzýva vládne strany, aby od tohto návrhu upustili.

O návrhu koaličného Smeru-SD o ústavnom zastropovaní dôchodkového veku na 64 rokov bude hlasovať parlament na nasledujúcej schôdzi. RÚZ však vyzýva predstaviteľov vládnych strán, aby tento krok nepodporili.

„Zamestnávatelia opakovane vyzývajú politické strany, aby upustili od zneužívania sociálnej legislatívy na politické ciele a nezavádzali tzv. dôchodkový strop do Ústavy SR. Zavedenie dôchodkového stropu považujú firmy za krajne nezodpovedné a v budúcnosti naň môžu doplatiť široké vrstvy občanov vrátane dôchodcov,“ tvrdí RÚZ. Podľa únie sa takýmito návrhmi vytvárajú predpoklady k tomu, aby Slovensko v prípade ďalšej ekonomickej recesie nebolo dostatočne pripravené čeliť jej dôsledkom.

RÚZ upozornila aj na kritiku generálneho tajomníka Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoje Josého Ángela Gurríu, ktorý tiež nepovažuje dôchodkový strop za dobré riešenie.

„Návrh opatrenia, ktorého účelom je predovšetkým marketingová prezentácia a zbieranie politických bodov na úkor budúcich generácií, je navyše analyticky nepodložený, nezohľadňuje dosahy na ekonomiku, podnikateľské prostredie, verejné financie a v konečnom dôsledku ani na domácnosti,“ tvrdí RÚZ.

Varuje pred viacerými rizikami ústavného zastropovania dôchodkového veku. Jedným z nich je napríklad možné spomalenie ekonomického rastu, zníženie novopriznaných dôchodkov o takmer 10 % v porovnaní so súčasnou výškou, ako aj nárast daňovo-odvodového zaťaženia z dôvodu potreby vykrytia vyšších výdavkov na dôchodky v budúcnosti.

Smer-SD pri zavedení dôchodkového stropu argumentuje najmä tým, že chce zabrániť tomu, aby neprimerane predlžoval vek odchodu do dôchodku a zabezpečiť pre ľudí, aby nepracovali dlhšie, ako im dovolí ich zdravotný stav. Tiež argumentujú tým, že Slovensko má najväčší počet ľudí zamestnaných v nočných zmenách, v nadčasoch a je na špičke aj v celkovej dĺžke odpracovaných ho­dín.

.....

VIDEO: Smeru pri hlasovaní o dôchodkovom strope koncom minulého roka hrozilo, že návrh nezíska ústavnú väčšinu. Podľa informácií Pravdy chýbali jeden či dva hlasy, preto sa hlasovanie odložilo na rok 2019. Poslanci postupne odkrývali kuloárne hry o dôchodkový strop. Viac si pozrite vo videu TV Pravda.

#firmy #dôchodok #zastropovanie dôchodkového veku
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku