Quantas zrušil objednávku na obrie Airbusy. Radšej vynoví tie, čo už má

07.02.2019 12:04

Austrálska letecká spoločnosť Qantas Airways zrušila dlhodobú objednávku na nákup obrích lietadiel A380 od Airbusu.

Firma oznámila, že po rokovaniach s európskym výrobcom objednávku na osem lietadiel A380 ešte z roku 2006 oficiálne zrušila. Zamerať sa chce radšej na modernizáciu tých A380, ktoré sú už súčasťou jej flotily.

Rozhodnutie austrálskej spoločnosti prichádza v čase, keď sa stále viac diskutuje o budúcnosti najväčšieho komerčného lietadla na svete. V januári Airbus zredukoval počet objednávok týchto strojov o desať, pričom tie údajne mala kúpiť spoločnosť Hong Kong Airlines.

Aj Emirates Airlines zo Spojených arabských emirátov, ktoré majú najväčšiu flotilu lietadiel A380 na svete, údajne uvažujú o výmene súčasnej objednávky na tieto stroje za lietadlá s nižšou spotrebou paliva, ako sú napríklad A350 alebo A330.

Qantas má v súčasnosti vo svojom letovom parku 12 lietadiel A380. Hodnota zrušeného kontraktu na osem lietadiel nie je známa, hodnota jedného stroja sa však pohybuje okolo 436 miliónov USD (382,66 milióna eur). Okrem toho Qantas vlastní osem lietadiel 787 Dreamliner od amerického výrobcu Boeing, pričom šesť ďalších dreamlinerov by mala firma získať ku koncu tohto roka.

#Airbus #A380 #Quantas
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku