Buffet považuje dane bohatých za nízke. Bitcoin je pre neho blud

25.02.2019 23:21

Bohatí Američania platia v porovnaní s väčšinovou populáciou nízke dane. V rozhovore s finančnou televíziou CNBC to povedal miliardár Warren Buffett. Pripustil, že na daniach platí málo aj on.

V rozhovore Buffett opäť kritizoval kryptomenu bitcoin a za chybu označil investíciu do spoločnosti Kraft Heinz. Do dôchodku sa však zatiaľ nechystá.

Buffett, ktorý je šéfom investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway, kritizoval bitcoin ešte viac ako v minulosti. Podľa neho nemá vôbec žiadnu hodnotu a je to v podstate blud, ktorý láka šarlatánov. Buffett je dlhodobým kritikom bitcoinu a označil ho okrem iného za jed na potkany, fatamorgánu či tulipány – podľa tulipánovej horúčky v Holandsku v 17. storočí, ktorá sa stala jednou z najstarších špekulatívnych bublín.

Osemdesiatosemročný Buffett nie je vo svojej skepse voči bitcoinu sám. Kritizujú ho tiež iní podnikatelia, napríklad Bill Gates, ekonómovia Nouriel Roubini a Robert Shiller či manažéri fondov Ray Dali a Howard Marks. Proti bitcoinu vystupoval ostro aj generálny riaditeľ banky JPMorgan Chase Jamie Dimon. JPMorgan sa tento mesiac stala prvou veľkou bankou, ktorá spustila vlastnú kryptomenu pre cezhraničné platby.

Buffett v rozhovore tiež uznal, že Berkshire zaplatila príliš veľa za prevzatie firmy Kraft a on sám zrejme nesprávne posúdil niektoré aspekty. Berkshire a brazílska firma 3G Capital sa v roku 2015 spojili a zorganizovali spojenie firmy Kraft Foods Group s výrobcom kečupov H.J. Heinz. Teraz vlastnia zhruba polovicu zlúčenej firmy Kraft Heinz. Tá minulý týždeň oznámila, že musela zaúčtovať vysoké odpisy a že jej účty skúma americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC). Výrazne znížila aj dividendu. V piatok akcie firmy klesli o viac ako 27 percent.

Buffett už dlho volá po zvýšení daní pre bohatých Američanov. Tentoraz uviedol, že bohatí podľa neho platí nízke dane, čo spôsobuje, že bohatí sa stávajú bohatšími a ľudia s najvyššími príjmami bohatnú oveľa rýchlejšie ako zvyšok populácie. To vytvára efekt snehovej gule.

Jeho najnovší komentár prichádza v čase, keď sa ukazuje, že daňová reforma republikánov priniesla obrovské výhody bohatým a firmám vďaka zníženiu daní. Američania zo strednej triedy a nízkopríjmové domácnosti však naďalej bojujú so stagnujúcimi príjmami a rastúcimi nákladmi, upozornil server CBS News. Niektorí zákonodarcovia preto volajú po zvýšení daní pre bohatých.

Buffett tiež poznamenal, že jeho potenciálni nástupcovia Greg Abel a Ajit Jain od roku 2018, keď sa stali členmi správnej rady Berkshire, odviedli skvelú prácu. Buffett sa ale zatiaľ do dôchodku nechystá. Jain dohliada na poisťovacie aktivity konglomerátu, kým Abel na ostatné obchodné operácie.

#USA #bohatstvo #Warren Buffett #Berkshire Hathaway
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku