Merkelová dúfa, že ECB čoskoro začne zvyšovať úroky

19.03.2019 06:47

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok vyjadrila nádej, že inflácia v eurozóne čoskoro dosiahne cieľovú úroveň Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá tak bude môcť začať zvyšovanie úrokových sadzieb.

Merkelová svojim vyhlásením reagovala na sťažnosti, že nízke úroky majú negatívny dopad na sporiteľov a dôchodkové fondy, napísala agentúra Reuters.

ECB sa usiluje o to, aby sa inflácia v eurozóne pohybovala tesne pod dvoma percentami. Vo februári sa medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne zrýchlilo na 1,5 percenta z januárových 1,4 percenta.

„Už sme takmer dosiahli dvojpercentnú infláciu,“ uviedla Merkelová pri návšteve radnice v nemeckých Brémach. Vyhlásila tiež, že „dúfa, či verí“, že ECB bude schopná pristúpiť k úprave svojej politiky.

ECB už vlani v decembri ukončila program nákupov dlhopisov, prostredníctvom ktorého napumpovala do ekonomiky novo natlačené peniaze v hodnote 2,6 bilióna eur. Naďalej však hospodársky rast a infláciu v eurozóne podporuje rekordne nízkymi úrokovými sadzbami.

Základná úroková sadzba ECB je v súčasnosti nula percent. Minulý týždeň banka predpovedala, že jej úrokové sadzby zostanú na terajšej úrovni minimálne do konca tohto roka.

#ECB #úroky #Angela Merkelová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku