Turci vyšetrujú americkú banku, či nezmanipulovala kurz líry

24.03.2019 20:39

Turecké regulačné úrady vyšetrujú americkú banku JPMorgan Chase. Turecký bankový dohľad a úrad pre dohľad nad kapitálovými trhmi otvorili dve separátne vyšetrovania banky. Dôvodom sú dve analýzy, ktoré odporúčali investorom vsádzať na posilnenie dolára proti líre v deň, keď turecká mena stratila viac než 5 %.

Bankový regulátor BRSA uviedol, že správy analytikov JPMorgan mali „zavádzajúci a manipulatívny“ obsah, spôsobili volatilitu na trhoch a poškodili reputáciu tureckých bánk, uviedla štátna tlačová agentúra Anadolu. Úrad pre dohľad nad kapitálovými trhmi spustil vlastné vyšetrovanie na základe podobných dôvodov, uvádza sa na jeho internetovej stránke.

Oznámenia o oboch vyšetrovaniach sa objavili takmer simultánne, čo signalizuje, že regulačné úrady zrejme koordinovali svoj postup. Turecká líra v piatok v jeden moment strácala voči doláru viac než 6,5 % a nakoniec oslabila o vyše 5 % a zaznamenala svoj najhorší deň od vlaňajšieho prepadu. Hlavný turecký akciový index BIST 100 klesol o 3,45 %.

JPMorgan v analýzach odporúčala investorom shortovať líru, teda vsádzať na jej pokles, pričom prognózovala oslabenie kurzu na 5,90 TRY/USD. Banka ako dôvod uviedla aktuálny pokles tureckých devízových rezerv. Tempo ich znižovania je podľa analytikov banky neudržateľné.

#JPMorgan #turecko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box červený ovál červené ruže

Flower box červený ovál červené ruže

29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk