Nedostatok ľudí zvyšuje cenu práce

, 25.03.2019 12:00
automobilka,
Zvyšovanie miezd je citeľné predovšetkým v automobilovom a IT sektore. Autor:

Koniec lacnej pracovnej sily? Platy na Slovensku vlani rekordne rástli. Ukazujú to aj údaje európskych štatistikov. Hodinová mzda na Slovensku v poslednom štvrťroku 2018 poskočila medziročne takmer o 7,2 percenta. V únii to bolo priemerne o 2,3 percenta.

Ešte stále však máme čo doháňať. "Slovenskej ekonomike sa darí, no v porovnaní so západnou Európou sú naše mzdy stále významne nižšie,“ hovorí analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak. Práve to je pre nadnárodné spoločnosti lákadlom, aby k nám presúvali nielen výrobu, ale aj administratívne centrá. Zvyšovanie miezd je podľa analytika citeľné predovšetkým v automobilovom a IT sektore.

Tomčiak očakáva v tomto roku ďalší rast miezd, minimálne o päť percent. Ťahúňom bude podľa neho opäť automobilový sektor. Rast v západnej Európe, kam vyvážame väčšinu výrobkov, sa už začína ekonomicky spomaľovať, upozorňuje Tomčiak. "Tempo rastu miezd teda bude spomaľovať i u nás, aj keď by stále malo byť nad priemerom EÚ.

Cena práce rástla na Slovensku v poslednom štvrťroku 2018 medziročne o 7,3 percenta na hodinu. V únii išla hore len o necelé tri percentá. Cena práce na hodinu tak u nás rástla rýchlejšie ako priemer krajín únie. Podpísalo sa pod to okrem rastu platov aj zvýšenie príplatkov za prácu v noci, vo sviatok či v niektorý z víkendových dní, ale aj rast minimálnej mzdy. Podľa Eurostatu sme sa tak dostali na ôsmu priečku v únii.

Najviac stúpli náklady na pracovníkov v Rumunsku, kde hodinová cena práce stúpla o vyše 13 percent. O vyše desatiny šla hore aj v Lotyšsku, Portugalsku a Litve. Výraznejšie ako Slováci si polepšili aj v susednom Česku a Maďarsku. Z krajín V4 za nami zaostáva len Poľsko.

Analytička Poštovej banky Jana Glasová upozorňuje, že náklady na prácu rástli v poslednom kvartáli 2018 o niečo pomalšie ako v tom treťom. Predbehli však vývoj v únii. "Bolo to spôsobené rastom miezd aj ostatných, nemzdových nákladov,“ vysvetľuje analytička. Podľa údajov nášho Štatistického úradu dosiahla priemerná nominálna mzda na Slovensku vlani 1¤013 eur.

Nominálny rast miezd sa v závere vlaňajška o niečo spomalil, dodáva analytička, keď sa v posledných troch mesiacoch 2018 dostal na 5,8 percenta. "Na svedomí to má slabší zahraničný dopyt, a teda aj slabší export našej produkcie do zahraničia, čo viedlo k pomalšiemu rastu HDP v poslednom kvartáli minulého roka,“ hovorí Glasová. Napriek spomaleniu slovenská ekonomika rástla a na konci minulého roka dosiahlo HDP slušný rast o 3,6 percenta.

Na tento rok počíta Glasová stále s pozitívnym vývojom platov. "Nominálny rast miezd by v roku 2019 mohol byť na úrovni šesť percent alebo tesne pod touto hladinou,“ hovorí analytička. Očakáva, že reálne mzdy budú v budúcom roku takisto rásť, no pomalšie ako nominálne mzdy. Na svedomí to bude mať vyššia inflácia, vysvetľuje Glasová.

Na mzdy tlačí podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa previs dopytu po práci nad ponukou. "Rekordne vysoký počet neobsadených miest signalizuje pokračovanie veľkého pnutia na trhu, ktorého tetiva je len nepodstatne uvoľňovaná zvýšeným návratom Slovákov z cudziny či rastom počtu zahraničných pracovníkov,“ hovorí. Cudzinci dnes už podľa neho obsadzujú každé tretie novovytvorené miesto.

Pánis očakáva rast platov tesne pod sedempercentné tempo. Vo verejnom sektore počíta analytik s rastom o desatinu. "Toto číslo výrazne prekračuje rast produktivity práce, čo podkopáva externú konkurencieschop­nosť ekonomiky,“ hovorí Pánis. Navyše nedostatok pracovných síl by mohol byť podľa neho čoskoro limitujúcim faktorom rýchlejšieho ekonomického rastu.

Ku koncu roka klesne nezamestnanosť k šesťpercentnej hladine, predpokladá Pánis – tvorbu pracovných miest budú generovať najmä služby a priemysel. Počítať však treba so spomalením rastu zamestnanosti, vyhovujúci ľudia sa jednoducho minú.

Za rastom miezd vidí aj analytik českej spoločnosti NextFinance Jiří Cihlář klesajúcu nezamestnanosť. "Množstvo firiem sa musí preťahovať o zamestnancov. Zohnať nových kvalitných ľudí je zložité, čo ženie mzdy hore,“ hovorí. Podobné signály je podľa neho vidieť aj v Česku, kde je miera nezamestnanosti v niektorých okresoch prakticky nulová. Práve to rast platov ešte zrýchľuje.

Ekonomika však začne podľa Cihlářa spomaľovať, a to tak na Slovensku, ako aj u susedov. "Obe ekonomiky budú kopírovať osud Nemecka,“ hovorí analytik. Trh práce však bude na vývoj hospodárstva reagovať s určitým meškaním, dodáva. Preto podľa Cihlářa nízka nezamestnanosť a rýchly rast platov ešte niekoľko mesiacov vydržia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#pracovná sila #nedostatok zamestnancov #cena práce
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box červený ovál červené ruže

Flower box červený ovál červené ruže

29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk