Polovicu nových objednávok v priemysle zabezpečujú automobilky

16.04.2019 09:36

Nové objednávky v priemysle na Slovensku si vo februári udržali dvojciferný rast, hoci v porovnaní s januárom sa ich dynamika spomalila.

Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) dosiahli nové objednávky v priemysle v druhom mesiaci roka 4,751 mld. eur a medziročne stúpli o 10,8 %, kým v januári rástli až o 23,5 %. V priemere za prvé dva mesiace roka tak stúpli o 16,6 % na 9,271 mld. eur. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov nové objednávky priemyselných podnikov vo februári oproti januáru klesli o 2,6 %.

Aj údaje o nových objednávkach pritom potvrdzujú, že priemysel na Slovensku aktuálne ťahajú automobilky. Objednávky v sektore výroby motorových vozidiel, návesov a prívesov totiž medziročne vo februári stúpli o 21,4 % a dosiahli 2,754 mld. eur. Postarali sa tak o vyše polovicu celkového objemu nových objednávok v priemysle. Okrem toho medziročný rast objednávok vykázal už iba separátny sektor výroby dopravných prostriedkov, výroba kovových konštrukcií, mierne stúpli tiež vo výrobe elektrických zariadení a v papierenskom priemysle.

Za celý rok 2018 pritom priemyselné objednávky na Slovensku dosiahli 53,338 mld. eur a medziročne stúpli o 8,9 %. Rovnako v minulom roku sa o viac ako polovicu nových objednávok postaral sektor výroby motorových vozidiel.

#firmy #priemysel
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku