Priemerná mzda v Rusku stúpla na 626 eur, tempo rastu sa spomalilo

, 19.04.2019 08:27

Hrubý domáci produkt Ruska sa v tohtoročnom prvom štvrťroku medziročne zvýšil o 0,8 percenta. Tempo jeho rastu sa tak prudko spomalilo z 2,7 percenta v posledných troch mesiacoch minulého roka. Oznámilo to podľa agentúry Reuters ruské ministerstvo hospodárstva.

„Rast ruského HDP počas prvého štvrťroka sa výrazne spomalil,“ uviedla výskumná spoločnosť Capital Economics. „Tempo hospodárskej expanzie pravdepodobne zostane v najbližších štvrťrokoch slabé,“ dodala.

V celom minulom roku ruská ekonomika vzrástla o 2,3 percenta, teda najprudším tempom za šesť rokov. Ruská centrálna banka predpovedala, že v tomto roku by sa ruský HDP mohol zvýšiť až o 1,7 percenta.

Údaje ruského štatistického úradu ukázali, že priemerná nominálna mzda v Rusku v marci medziročne stúpla o 5,2 percenta na 45 000 rubľov. Reálne mzdy, ktoré sú očistené od inflácie, však zostali v medziročnom porovnaní bezo zmeny.

Otázky týkajúce sa trvanlivosti expanzie ruskej ekonomiky sa objavili po tom, čo údaje ukázali, že rast HDP sa v roku 2018 nečakane zrýchlil na 6-ročné maximum. To tiež vyvolalo obavy týkajúce sa spoľahlivosti ruských údajov.

Len v marci si ruský HDP medziročne polepšil o 0,6 % po +1,4 % vo februári.

Podľa firmy Capital Economics „tempo expanzie zrejme zostane slabšie počas najbližších štvrťrokov, aj keď všeobecný názor na rast v tomto roku je zrejme príliš pesimistický.“

#Rusko #HDP
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku