Česi prestávajú kupovať naftové autá, predaj nových padá

19.04.2019 09:44

Podiel nových áut s dieselovým motorom predávaných na českom trhu by sa mohol počas najbližších troch rokov znížiť až k 20 percentám z existujúcich 28 percent.

Ešte v roku 2017 to pritom bolo 38 percent, teda o desať percentuálnych bodov viac. Uviedol to partner EY pre automobilový priemysel Petr Knap.

„Myslím, že ďalší pokles k úrovni 20 percent je veľmi dobre možný. Jednak sme už videli podiel 24 percent pred 15 rokmi a znak špinavého pohonu dieselu po afére dieselgate tiež dlho zostane,“ uviedol.

Podľa Knapa je tiež vidieť, že mnoho najmä menších modelov sa už od vlaňajška neponúka v naftovom prevedení, pretože sa vývoj dieselových agregátov pre ne s ohľadom na stále prísnejšie emisné normy nevyplatí. V neposlednom rade tiež alternatívne pohony budú postupne pomaly zmenšovať zatiaľ úplne dominujúci podiel klasických spaľovacích motorov.

„Avšak v prevádzkovaných autách a dovážaných ojazdených stále bude mať naftový pohon silné zastúpenie, takže budem veľmi dlho trvať, než uvidíme podstatnú zmeny v celkovej prevádzkovanej flotile v ČR,“ dodal. Výraznejšia zmena štruktúry predajov čaká značky, ktoré doteraz boli v predaji dieselov úspešné, teda napríklad Volkswagen alebo PSA.

Podľa Zväzu dovozcov automobilov sa v prvom štvrťroku podiel benzínových vozidiel zvýšil o päť percentuálnych bodov na 70 percent, naopak podiel nafty o štyri body klesol. Zvyšok pripadá na LPG, CNG a elektrické vozidlá.

#diesel #Česko #automobilky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower bag ružové kvety

Flower bag ružové kvety

44,99
Flower box červená kocka "M" červené ruže

Flower box červená kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk