Trump varoval Číňanov pred odvetou, Čína ho neposlúchla

, 13.05.2019 14:56

Prezident Spojených štátov Donald Trump v pondelok na twitteri varoval Čínu, že ak pristúpi k odvetným opatreniam zaa zvýšenie amerických dovozných ciel, bude to pre ňu mať ešte vážnejšie dôsledky.

Američanov potom prezident vyzval, aby tovar nenakupovali v Číne. USA minulý týždeň v piatok zaťažili dovoz čínskeho tovaru v ročnom objeme 200 miliárd USD clom vo výške 25 percent namiesto doterajších desiatich. Čína v pondelok oznámila, že plánuje zaviesť odvetné clá na dovoz z USA v objeme 60 miliárd USD. Clá by sa mali pohybovať v pásme od 5 % do 25 % a dotknú sa viac než 5000 amerických produktov. Do platnosti vstúpia 1. júna.

Peking označil nové clá za odpoveď na unilateralizmus Spojených štátov a ich obchodný protekcionizmus. Čína dúfa, že USA sa v zmysle vzájomného rešpektu vrátia k hospodárskej spolupráci.

„Nie je dôvod, aby americký zákazník clá platil,“ napísal v sérii tweetov Trump. Doplnil, že čínska vláda tovar rozsiahlo dotuje, takže z 25-percentného cla pripadnú len štyri percentuálne body na USA a zvyšných 21 na Čínu. „Clám je možné sa tiež úplne vyhnúť, ak nakupujete v bezcolnej krajine, alebo keď tovar kúpite v USA (najlepší nápad),“ doplnil.

Trump tiež poznamenal, že mnoho spoločností, na ktoré clá doľahli, presídli z Číny do Vietnamu alebo do iných ázijských štátov. „Preto chce Čína tak nutne dohodu! V Číne nezostane nikto, s kým by bolo možné obchodovať. Veľmi zlé pre Čínu, veľmi dobré pre USA!“ uviedol.

Americký prezident tiež zopakoval, že v obchodných vzťahoch Peking dlhodobo zneužíval Spojené štáty, z čoho opäť obvinil predošlých amerických prezidentov. Ak sa teraz Čína rozhodne pre odvetu, bude to pre ňu podľa Trumpa len horšie. „Otvorene som povedal (čínskemu) prezidentovi Si (Ťin-pching) a všetkým mojim mnohých priateľom v Číne, že Čínu veľmi poškodí, keď neuzatvoria dohodu, pretože spoločnosti budú nútené odísť z Číny do iných krajín,“ napísal. Dodal, že dohoda bola takmer dokončená, ale Peking z nej vycúval.

Trump už cez víkend obvinil Čínu, že rokovania o novej obchodnej zmluve preťahuje v nádeji na víťazstvo demokratov v prezidentských voľbách 2020, ktoré by jej umožnilo ďalej Spojené štáty okrádať. „Jediný problém spočíva v tom, že vedia, že vyhrám ja,“ konštatoval.

Colná vojna medzi obomi veľmocami sa naplno rozhorela vlani v marci, kedy Trump podpísal dekrét o uvalení cla na dovoz čínskeho tovaru v hodnote až 60 miliárd dolárov. V rovnakom čase nadobudli platnosť 25-percentné clá na dovoz ocele a 10-percentné clá na dovoz hliníka do USA, ktoré sa tiež výrazne dotkli Číny.

O ďalších clách vo výške 25 percent na čínsky tovar, ktorého ročný dovoz dosahuje hodnotu 50 miliárd dolárov, Trump rozhodol v polovici júna. Nasledovali clá vo výške 10 percent na tovar v objeme 200 miliárd dolárov, ktoré sa teraz zvýšili na 25 percent.

#USA #obchodná vojna #Čína
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
14,99
Flower box vintage srdce "S" červená ruža

Flower box vintage srdce "S" červená ruža

59,99
Grande červené ruže

Grande červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk