India chce iránsku ropu. Hľadá cestu, ako obísť americké sankcie

29.05.2019 22:48

India plánuje začať rokovania o dodávkach ropy z Iránu. Nová indická vláda sa pripravuje na rokovania s Teheránom o tom, akým spôsobom obísť americké protiiránske sankcie. Možnosťou bude realizovať platby v národnej mene. Informoval o tom iránsky denník Tehran Times.

Vláda Narendru Modiho chce ihneď začať rokovania s Iránom, aby sa začali ihneď dodávky ropy, informoval o tom v utorok (28. 5.) digitálny portál The Print, ktorý sa odvolal na vládne zdroje.

Podľa vládnych zdrojov by iránska banka Pasargad a indická štátna banka mali dohodnúť spôsob platieb za dodávku komodity.

India zastavila dovoz iránskej ropy po šesťmesačnom odklade, ktorý dal Washington niektorým krajinám. S importom skončila 2. mája. USA zaviedli protiiránske sankcie vlani v máji po tom, čo odstúpili od zmluvy s Iránom podpísanej v roku 2015.

Pôvodne Washington uviedol, že niektoré krajiny môžu kupovať iránsku ropu len do 4. novembra 2018. Pre Indiu a sedem ďalších krajín ju mohli importovať ešte o šesť mesiacov dlhšie.

India bola po Číne druhým najväčším dovozcom iránskej ropy. India je tretím najväčším spotrebiteľom ropy na svete. Až 80 % svojej spotreby kryje dovozom.

#ropa #Irán #India
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku