EÚ chystá Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt pre sporenie na penziu

Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt má byť rozšírením pre tradičné spôsoby dôchodkového sporenia a bude prenositeľný v rámci celej Európskej únie.

20.07.2019 12:22
debata (16)

Ministerstvo práce naďalej pokračuje v odborných diskusiách a rokovaniach, najmä s Ministerstvom financií SR a sociálnymi partnermi, o zmenách v dobrovoľnom dôchodkovom sporení. Pre agentúru SITA to v súvislosti s plnením programového vyhlásenia vlády uviedol hovorca rezortu práce a sociálnych vecí Michal Stuška. „Naším zámerom je, aby sme dospeli k istým záverom, ktoré budú premietnuté do legislatívy,“ povedal.

Súčasná vláda sa vo svojom programe zaviazala pokračovať v podpore dobrovoľného sporenia na dôchodok tak, aby občan mohol získať vyšší doplnkový dôchodok v budúcnosti. Vláda má zároveň prehodnotiť možnosť využiť doplnkové dôchodkové úspory na financovanie skoršieho odchodu do dôchodku aj z dôvodu neuplatnenia sa na trhu práce v preddôchodkovom veku. Podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka Martina Reguliho boli tieto ciele naplnené len čiastočne. „Vláda zatiaľ neprijala efektívne zmeny na zvýšenie atraktívnosti dobrovoľného sporenia a s prijatím ústavného zastropovania dôchodkového veku vznikli riziká pre dostatočné zdroje na vyššie dôchodky v budúcnosti,“ povedal pre agentúru SITA. Ako dodal, je potrebné robiť ďalšie opatrenia na podporu týchto stanovených cieľov.

„Vzhľadom na obmedzenosť domácich súkromných disponibilných zdrojov a vzhľadom na možnosti zamestnávateľov prispievať za svojich zamestnancov je nevyhnutné zaujať jednotný prístup ku zmenám v celom sektore dobrovoľného sporenia. Záujmom MPSVR ostáva, aby boli motivovaní a zvýhodnení tí, ktorí pamätajú na starobu a majú záujem si prispievať na dôchodkové zabezpečenie dobrovoľným sporením,“ tvrdí hovorca rezortu práce a sociálnych vecí. Diskusie o podpore dobrovoľného zabezpečenia na dôchodok budú podľa neho prebiehať aj v kontexte ratifikovaného nariadenia Európskeho parlamentu o Celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte.

Tento produkt je rozšírením pre tradičné spôsoby dôchodkového sporenia a bude prenositeľný v rámci celej Európskej únie. Maximálny horizont implementácie nariadenia do národnej legislatívy je približne dva roky od jeho zverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie, čo sa podľa Stušku udeje pravdepodobne počas júla tohto roka. Počas tohto obdobia si budú jednotlivé členské štáty upravovať v zákonoch podmienky pre sporiacu fázu, ako aj podmienky a spôsoby výplaty nasporených prostriedkov a prípadné daňové a iné finančné stimuly s cieľom podporiť osobné dôchodkové zabezpečenie.

„V tejto súvislosti si dovoľujeme upozorniť, že MPSVR plní programové vyhlásenie vlády na roky 2018 až 2020, v ktorom sme sa zaviazali okrem iného zvýšiť informovanosť ľudí o ich súčasných a budúcich nárokoch na dôchodok,“ zdôraznil Stuška. Prvým krokom v tomto procese boli podľa neho zmeny vykonané v doplnkovom dôchodkovom sporení, teda v treťom penzijnom pilieri, od januára tohto roka. Druhým sú prijaté zmeny v druhom pilieri a v rámci tretej fázy sa následne zlepší aj priebežná informovanosť o základnom systéme dôchodkového zabezpečenia. Výsledkom tejto dlhodobej iniciatívy bude individualizovaný dokument tzv. oranžová obálka, informoval Stuška. „Občanom týmito krokmi čo najviac uľahčíme rozhodovanie, pretože budú mať všetky prehľadné údaje o stave a hodnote dôchodkových úspor,“ dodal.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #dôchodok #II. pilier