Nemcom aj Čechom potvrdili agentúry vysoké ratingy

20.07.2019 15:58

Nemecku potvrdila ratingová agentúra najvyšší rating, ocenila pevné základy ekonomiky. Česi budú profitovať z relatívne vysokého rastu.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila Nemecku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na stupni AAA so stabilným výhľadom. Agentúra uviedla, že slabé obdobie nemeckej ekonomiky je trvalejšie, ako očakávala pri poslednej revízii ratingu krajiny v januári 2019. Preto revidovala prognózu rastu nemeckého hrubého domáceho produktu (HDP) v tomto roku na 0,9 percenta. Fitch však predpovedá, že v rokoch 2020 a 2021 hospodárstvo krajiny bude rásť tempom 1,4 percenta.

Domáce základy nemeckej ekonomiky podľa agentúry zostávajú silné a podporuje ich rekordne nízka nezamestnanosť a odolné sektory služieb a stavebníctva. Rast investícií navyše podporujú priaznivé úverové podmienky, vysoké využitie kapacít a dobrá ziskovosť firiem. „V roku 2018 prebytok verejných financií krajiny napriek slabosti ekonomiky v druhej polovici roka dosiahol nový rekord 1,7 percenta HDP,“ dodala agentúra.

Česko: Rast bude relatívne silný

Medzinárodná ratingová agentúra S&P Global Ratings potvrdila Českej republike rating dlhodobých záväzkov v zahraničnej mene na stupni AA- a v domácej mene na úrovni AA so stabilným výhľadom. Ratingy krátkodobých záväzkov ČR v zahraničnej a domácej mene agentúra potvrdila na stupni A-1+.

Ratingová agentúra očakáva, že ekonomický rast Českej republiky zostane v rokoch 2019 až 2022 relatívne silný, a to v priemere na úrovni 2,5 percenta. V predošlých štyroch rokoch, kedy české hospodárstvo profitovalo z priaznivého zahraničného prostredia, bol jeho rast v blízkosti 4 percent. Agentúra je však presvedčená, že kľúčovým stimulom českého ekonomického rastu sa stane domáci dopyt.

S&P ďalej uviedla, že podľa jej analýzy dodávateľských reťazcov sa českej ekonomiky nedotkne, ak USA uvalia clá na autá a automobilové dielce z Európskej únie. „V prípade najhoršieho scenára celkový vplyv takýchto ciel na českú ekonomiku podľa nášho názoru neprekročí úroveň 0,05 percenta hrubého domáceho produktu,“ konštatovala agentúra.

#rating #Fitch #Česko #Nemecko #Standard & Poor's
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku