MMF zvolil Bulharku Georgievovú za výkonnú riaditeľku

26.09.2019 06:21
Kristalina Georgievová, OSN
Kristalina Georgievová Autor:

Výkonná rada Medzinárodného menového fondu v stredu podľa očakávania zvolila Bulharka Kristalinu Georgievovú za novú výkonnú riaditeľku tejto inštitúcie. Do funkcie nastúpi 1. októbra na päť rokov, oznámil MMF.

Šesťdesiatšesťročná Georgieová vystrieda vo funkcii Christinu Lagardeovú, ktorá rezignovala na funkciu, pretože sa má stať šéfkou Európskej centrálnej banky (ECB). Georgievová je prvou predstaviteľkou z rozvíjajúcej sa trhovej ekonomiky, ktorá bude v čele fondu od jeho vzniku v roku 1944 a po Lagardeovej druhou ženou.

Zvolenie Georgievovej sa očakávalo, pretože bola jedinou kandidátkou na najvyšší post v MMF. Do funkcie ju navrhla Európska únia. Fond tiež v septembri odstránil jedinú prekážku pre jej zvolenie, a to vekový limit.

Georgievová bola doteraz výkonnou riaditeľkou Svetovej banky (SB) a v minulosti zastávala aj funkciu európskej komisárky. Má povesť húževnatej, čestnej a priamej osoby, zástankyne rodovej rovnosti a vodcovskej osobnosti v celosvetovom boji proti klimatickým zmenám, uviedla agentúra Reuters. Funkcie sa ujíma v čase, keď globálna ekonomika spomaľuje a dve najväčšie ekonomiky sveta, Spojené štáty a Čína, spolu vedú obchodné vojnu.

Cieľom MMF, v ktorom má členstvo 189 krajín, je podporovať spoluprácu v menovej politike na globálnej úrovni. Fond podľa svojho webu usiluje o zabezpečenie finančnej stability, podporu medzinárodného obchodu, vysokej zamestnanosti a udržateľného hospodárskeho rastu. Snaží sa tiež prispievať k zníženiu chudoby vo svete. V čele MMF býva tradične kandidát z Európy, zatiaľ čo na čele sesterskej Svetovej banky býva Američan.

#MMF #Kristalina Georgievová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku