Európa, zobuď sa, vyzval Cameron

Multikulturalizmus zlyhal. Po nemeckej kancelárke Angele Merkelovej k podobnému záveru došiel aj britský premiér David Cameron. Obranou proti narastajúcemu moslimskému extrémizmu v Európe je podľa neho dôsledná obrana západných hodnôt.

07.02.2011 07:29
David Cameron Foto:
Britský premiér David Cameron
debata (61)

„Je čas otočiť list za politikami z minulosti, ktoré zlyhali,“ vyhlásil Cameron na bezpečnostnej konferencii v Mníchove. „Namiesto toho, aby sme extrémistické ideológie ignorovali, vlády a spoločnosť by ich mali konfrontovať,“ povedal britský premiér, ktorý si za svoje poznámky vyslúžil kritiku od britských moslimských organizácií aj od opozičných labouristov.

Šéf britskej vlády v Nemecku rozprával o terorizme a vo svojom prejave sa snažil identifikovať príčiny radikalizmu mladých moslimov v západných spoločnostiach. Európu vyzval, aby sa zobudila a aby sa snažila prísť extrémizmu na koreň.

„Pod záštitou doktríny štátneho mulitikulturalizmu sme povzbudzovali jednotlivé kultúry, aby žili svoj vlastný život, oddelené od ostatných,“ povedal Cameron s tým, že vlády nedokázali poskytnúť víziu spoločnosti, do ktorej by menšiny chceli patriť. Britský premiér kritizoval aj skutočnosť, že ak organizácie menšín neporušovali zákon, mali pokoj. Kým bielych rasistov spoločnosť správne odsudzuje, extrémistov inej farby pleti zo strachu nekonfrontuje.

„Pasívne tolerantná spoločnosť je k rôznym hodnotám neutrálna,“ povedal Cameron. „Skutočne liberálna spoločnosť však robí omnoho viac. Verí v isté hodnoty a aktívne ich presadzuje,“ vyhlásil premiér, podľa ktorého by sa Británia mala poučiť a nahradiť pasívnu toleranciu „dôsledným liberalizmom“. Vláda by tak mala vyslať odkaz, že pre život v Británii sú dôležité hodnoty ako sloboda prejavu, rovnosť práv či právny štát.

Cameron však niekoľkokrát varoval pred stotožňovaním islamského terorizmu s islamom. Cieľom novej politiky podľa neho nie je ani to, aby sa prisťahovalci úplne vzdali svojej identity. „Pomôže to vybudovať silnejšiu hrdosť na miestnu príslušnosť, aby ľudia hovorili, áno, som moslim, hinduista, kresťan, ale som aj Londýnčan alebo Berlínčan. Tento pocit spolupatričnosti je kľúčom k dosiahnutiu skutočnej súdržnosti,“ povedal šéf britských konzervatívcov.

© Autorské práva vyhradené

61 debata chyba