EÚ bojuje za francúzštinu

09.01.2004 13:08

EÚ míňa milióny na boj o jazyky, píše britský denník Times v celostranovom článku podnietenom plánom Európskej komisie vynaložiť milióny eur na to, aby sa angličtina nestala de facto úradným jazykom Európskej únie a na podporu francúzštiny. Komisia teraz prijíma nových úradníkov z desiatich krajín vstupujúcich do EÚ v máji. Zistila, že 83 percent z nich hovorí po anglicky a len 24 percent po francúzsky.

V súčasnosti musí každý z pracovníkov komisie hovoriť okrem materinského ešte jedným jazykom EÚ, čo je zvyčajne angličtina. Pod tlakom Francúzska, ktoré sa obáva, že jazyk Moliéra bude po rozšírení vytlačený na okraj, teraz komisia súhlasila, že všetci noví zamestnanci sa na jej náklady musia naučiť tretí jazyk, spravidla francúzštinu, kým ich budú môcť povýšiť.

Times pripomína, že používanie jazykov je jednou z politicky najháklivejších otázok v EÚ, keďže vzostup angličtiny raní francúzsku národnú hrdosť. Zdôrazňujú, že po rozšírení stúpne počet oficiálnych jazykov na dvadsať a že žiadna vláda na svete nepracuje v takých babylonských podmienkach. Náklady na tlmočenie a preklady sa zvýšia na jednu miliardu eur. Riešenie sa podľa denníka priam ponúka, ale je také politicky chúlostivé, že sa ho nikto ani len neodváži navrhnúť: Zmieriť sa s nevyhnutným a vyhlásiť angličtinu za interný pracovný jazyk európskych inštitúcií. Precedens to má – v Európskej centrálnej banke vo Frankfurte sa hovorí po anglicky. A podľa prieskumu Európskej komisie 70 percent obyvateľov EÚ je presvedčených, že každý v EÚ by mal vedieť po anglicky.

Podľa denníka Times je to jediná možnosť, aby sa všetci občania v EÚ dohovorili s každým občanom a aby to podporilo obchod, mobilitu pracovných síl a kultúrne porozumenie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku