Najtichší slovenský europoslanec je Šťastný

Na Slovensku o nich takmer nepočuť, v Európskom parlamente nie sú celkom nenápadní. Slovenskí europoslanci sa ozývajú v Bruseli asi rovnako často ako ich kolegovia z ostatných nových členských krajín Európskej únie. Najmenej aktívny je poslanec za SDKÚ Peter Šťastný, ktorý sa za tri roky prihlásil o slovo iba päť ráz.

11.06.2007 07:09
Európsky parlament Foto:
Európsky parlament
debata

Šťastný však tvrdí, že aktivita europoslanca sa nedá merať podľa počtu vystúpení. „Mám tam viac úloh, ako by som si želal,“ povedal. Obhajuje sa tým, že je šéfom slovenskej delegácie v Európskej ľudovej strane a tiež členom vedenia EPP. „Navyše v tomto roku som bol spravodajcom pre dve správy, a to je práca na niekoľko mesiacov,“ dodal.

Peter Šťastný. Foto: Pravda, Roman Benický
Peter Šťastný Peter Šťastný.

(Peter Šťastný. FOTO Pravda: Roman Benický)

Štrnásti slovenskí europoslanci, na ktorých platy ide ročne okolo 12 miliónov korún zo štátneho rozpočtu, v aktivite nezaostávajú za svojimi kolegami z ostatných krajín. V rebríčku desiatich nových členských krajín únie sú podľa počtu vystúpení na piatom mieste. Častejšie ako oni sa v europarlamente hlásia o slovo europoslanci z Cypru, Poľska, Malty a z Litvy.

„Sú poslanci, ktorí sú aktívni, ale ich vystúpenia nie sú vždy relevantné. A sú poslanci, ktorí tam sedia, ale veľa o nich nepočuť,“ vysvetlil analytik Radovan Geist. Zvýšenú aktivitu podľa neho v poslednom roku prejavili poslanci Ficovej strany. Európskym socialistom museli vysvetľovať, prečo sa rozhodli vládu zostaviť práve s SNS.

Aj keď podľa štatistiky sa o slovo najviac hlási poslankyňa Zita Pleštinská z SDKÚ, najväčší vplyv na dianie v Európskom parlamente má podľa analytika Anna Záborská z KDH, ktorá je ako jediná za Slovenska na čele výboru. „V Európskom parlamente je paradoxne jednoduchšie presadiť dobré návrhy, ako presadiť opozičný návrh v slovenskom parlamente,“ tvrdí šéfka výboru pre práva žien a rovnosť pohlaví Záborská (na snímke Romana Benického, Pravda).

Anna Záborská Foto: Pravda, Ivan Majerský
Anna Záborská Anna Záborská

Podľa Geista vidieť po troch rokoch práce za slovenskými europoslancami konkrétne výsledky. Na odstavenie dvoch blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach sa im podarilo vylobovať podstatne viac peňazí, ako pôvodne navrhovala Európska komisia. „Tiež sme vybojovali, že sa dodrží termín vstupu do Schengenu, ktorý chcela komisia presunúť na neskôr,“ pripomenula Pleštinská. Po víchrici vo Vysokých Tatrách slovenskí europoslanci presviedčali úniu, aby Slovensku poskytla finančnú pomoc.

Na Slovensku napriek tomu prví slovenskí europoslanci nepatria medzi najpopulárnejších politikov. Viacerí z nich neboli pred zvolením verejne známi. V prieskumoch o dôveryhodnosti politikov sa z europoslancov objavuje iba meno Moniky Flašíkovej-Beňovej, aj to na chvoste tabuľky.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy