Fio bankaFio banka

Merkelová a Kaczynski dohodli kompromis

Nemecko a Poľsko dosiahli predbežnú dohodu o zmene hlasovacieho systému v Európskej únii. Agentúre AFP to povedal nemenovaný diplomatický zdroj z prostredia summitu. "Dohodli sme sa na kompromise, ale dohoda je zatiaľ predbežná, pretože prezident Lech Kaczynski musí najprv hovoriť s Jaroslawom, svojím dvojčaťom a poľským premiérom", povedal zdroj. Pokrok dosiahol aj britský premiér Tony Blair.

22.06.2007 20:41 , aktualizované: 21:29
Merkelová, Lech Kaczynski Foto:
Poľský prezident Lech Kaczynski sa dohodol s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.
debata

Kompromis s Poľskom by odstránil jednu z najväčších prekážok dosiahnutia dohody o novej zmluve o EÚ, ktorá by mala nahradiť neúspešný projekt euroústavy.

Na päťbodovom kompromisnom pláne sa podľa diplomata dohodol prezident Kaczynski s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Na stretnutí sa údajne zúčastnil aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a litovský premiér Valdas Adamkus.

Poľsko požadovalo zmenu rozdelenia hlasov medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ. Tvrdí, že systém „dvojitej väčšiny“, ktorý Merkelová navrhuje prebrať z pôvodného návrhu ústavy, zvýhodňuje veľké krajiny ako Nemecko. Plán dohodnutý s Poľskom umožňuje tzv. Ioanninský kompromis, ktorý vymedzuje blokačnú menšinu v Rade EÚ v rozmedzí 25–30 percent hlasov. V súčasnej EÚ je stanovená na 91 percent hlasov, ktoré sú potrebné, aby členské štáty v Rade nepodporili prejedávaný návrh.

Zahraničnú politiku povedie vysoký predstaviteľ EÚ

Lídri Európskej únie sa dohodli na vytvorení nového postu spoločného predstaviteľa pre zahraničnú politiku. Informoval o tom nemenovaný diplomatický zdroj. Účastníci summitu v Bruseli podľa neho nahradili pôvodne navrhované označenie „minister zahraničných vecí“ názvom „vysoký predstaviteľ EÚ“.

Funkcia najvyššieho diplomata bude kombináciou práce súčasného vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu, ktorý sa zaoberá najmä riešením problémov diplomatickou cestou, a európskej komisárky pre vonkajšie vzťahy Benity Ferrerovej-Waldnerovej, zodpovednej za finančnú pomoc poskytovanú Európskou komisiou.

Aj Blair dosiahol pokrok

Britský premiér Tony Blair uviedol, že Británia dosiahla pokrok v jej kľúčových záležitostiach o novej zmluve Európskej únie. Zároveň však pripustil, že nový text poskytuje pôdu Francúzsku v deliacej otázke súťaže. „Dosiahli sme pokrok, pokiaľ ide o kľúčové časti britskej pozície,“ povedal novinárom počas prestávky na summite EÚ v Bruseli.

Blair zároveň uviedol, že zmienka o „neskreslenej súťaži“, o ktorú EÚ usiluje, bola vyňatá z preambuly novej zmluvy na žiadosť Francúzska. Ako zdôraznil, odstránenie tejto zmienky, ktorú opätovne vložili do nového protokolu pridanému k návrhu zmluvy, nemení legálnu bázu politiky konkurencie alebo európskeho vnútorného trhu. Pripustil však, že takýto kompromis je nevyhnutný, ak Británia má zaznamenať pokrok v štyroch kľúčových oblastiach, kde sa nemieni vzdať národnej kontroly, ktorými sú zahraničná politika, systém súdnictva a polície, daňová a sociálna politika, a Európska charta základných práv.

„Máme štyri súčasti ústavnej zmluvy, ktoré teraz chceme úplne vyňať,“ povedal. „Vo chvíli, keď schádzame po tejto ceste sa obávam, že budú ďalšie časti ústavnej zmluvy, o ktorých ľudia povedia, chceme ich dať preč. Obávam sa, že je to absolútne oprávnené,“ dodal.

Facebook X.com debata chyba Newsletter