Merkelovej Kresťansko-demokratická únia (CDU) je podobne skeptická a vo svojej predvolebnej kampani v roku 2005 sa zamerala na otázku „privilegovaného partnerstva“ Turecka v únii. Kancelárka jasne vyjadrila, že na svojom stanovisku trvá. Je však hlavou koalície CDU so stredoľavými sociálnymi demokratmi, ktorí podporujú pokračovanie dva roky trvajúcich prístupových rokovaní Turecka s EÚ. V návrhu revidovaného programu CDU, ktorý budú členovia schvaľovať na straníckej konferencii koncom roka, sa uvádza, že „členstvo v Európskej únii môže získať iba európska krajina.“
Merkelová v pondelok uviedla, že „Turecko má minimálne európske prvky, takže otázka jasného stanovenia hraníc EÚ pre Turecko určite nie je rozhodujúca.“ „Poznáte naše stanovisko, a to sa nezmenilo,“ povedala kancelárka na tlačovej konferencii. „Želáme si pevné zakotvenie Turecka v Európskej únii, uprednostňujeme však myšlienku privilegovaného partnerstva, dodržiavame naše dohody, a preto sa zúčastňujeme na prístupových rokovaniach, v rámci ktorých boli nedávno otvorené dve ďalšie kapitoly.“
Merkelová nekomentovala stanovisko Sarkozyho. Portugalský premiér José Socrates, ktorý cez víkend od Nemecka prevzal rotujúce predsedníctvo EÚ, vyhlásil, že jeho cieľom je udržanie priebehu rokovaní s Tureckom.