„Európsky parlament podporuje bezpečnostné opatrenia zamerané na riziká terorizmu v letectve, ktoré nie sú neprimerané a ktoré sa reálnym spôsobom snažia tieto riziká minimalizovať,“ uviedol parlament v rezolúcii, ktorú schválila veľká väčšina prítomných.
Pasažieri si môžu na palubu lietadiel zobrať nádobky s tekutinami a gélmi, ktorých objem nepresahuje sto mililitrov. Tieto opatrenia sa zaviedli na jeseň minulého roka a boli reakciou na tvrdenia britskej polície, že sa jej podarilo zabrániť teroristickým útokom na lietadlá smerujúce do Spojených štátov, pri ktorých útočníci chceli využiť výbušniny údajne vyrobené až na palube z kvapalín.
Tekutiny, ktoré si berú ľudia so sebou priamo na palubu, pred nástupom kontrolujú. Netýka sa to len nápojov, ale aj hygienických prípravkov či parfumov. Na palubu si cestujúci môžu vziať nápoje alebo veci zakúpené na letisku po bezpečnostnej kontrole.
Okrem 27 členských krajín sa opatrenia týkajú aj Nórska, Islandu či Švajčiarska.
Podpredseda Európskej komisie Jacques Barrot v reakcii na rozhodnutie zákonodarcov povedal, že komisia si je vedomá nepríjemností, ktoré opatrenia pre cestujúcich znamenajú. Súčasne však dodal, že udalosti posledných mesiacov vo Veľkej Británii a najnovšie aj v Dánsku a Nemecku, kde zadržali osoby podozrivé z príprav útoku, ukazujú, že Európe stále hrozí nebezpečenstvo terorizmu.
„Teroristi stále hľadajú prostriedky a nové techniky na uskutočnenie svojich deštruktívnych plánov. Tvárou v tvár týmto hrozbám Európa nesmie prejaviť slabosť,“ dodal. Predpis tak podľa neho nemôže byť zrušený dovtedy, kým hrozba útokov za pomoci tekutín pretrváva a kým sa nevyvinú účinnejšie nástroje pre zmiernenie rizík.
Podobné opatrenia Európska komisia podľa Barrota pravidelne reviduje a bude sa tiež snažiť znížiť dopady, ktoré obmedzenia pre pasažierov znamenali. Konkrétne kroky sa vraj dajú očakávať už čoskoro.