Niekoľko členských krajín to však ostro odmieta z obavy, že národné monopoly zaznamenajú s príchodom rivalov veľké straty. Kľúčovým problémom je, či môžu spoločnosti v rámci voľného trhového prostredia efektívne poskytovať každodenné poštové služby verejnosti nielen vo veľkých mestách, ale najmä vo vzdialených a nedostupných oblastiach.
Vlády 27 členských krajín EÚ mali podľa diplomatov umožniť subvencovanie poskytovateľov, ktorí dosahujú straty, s cieľom zabezpečiť všeobecnú dostupnosť služby, alebo umožniť stratovým poskytovateľom vytvorenie fondu, do ktorého by prispievali všetky poštové spoločnosti v krajine.
Na úplnú liberalizáciu poštových služieb v dvanástich nových členských štátoch únie, krajinách s nízkou hustotou obyvateľstva a na ostrovoch by sa malo vzťahovať dvojročné prechodné obdobie, ktoré by trvalo do roku 2013. Záujem o prechodné obdobie však doteraz podľa diplomatov prejavilo iba osem krajín – Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Litva, Lotyšsko, Cyprus, Grécko a Luxembursko.
Platnosť súčasnej legislatívy o poštových službách v EÚ sa skončí v roku 2008. Plná liberalizácia sektoru by mala priniesť spoľahlivejšie a kvalitnejšie doručovanie poštových zásielok, vyhlásila komisia.