Návrh koncom minulého týždňa schválil Európsky parlament, potvrdiť ho musia šéfovia štátov a vlád 27 členských krajín. Taliansky premiér Romano Prodi už naznačil výhrady k zmene kresiel.
Slovenskí poslanci budú od roku 2009 dostávať rovnako ako všetci ich kolegovia, mesačne 7 000 eur, čo je v prepočte asi 240-tisíc korún. K platu sa im ešte prirátajú cestovné náhrady, čiže spolu dostanú dvakrát viac ako doteraz.
V porovnaní so súčasným 100-tisícovým platom poslanca slovenskej Národnej rady dostanú europoslanci od roku 2009 štvornásobne viac.
Poslanci Európskeho parlamentu však zdôrazňujú, že majú oveľa viac práce ako ich kolegovia z Národnej rady. "Za jeden týždeň odhlasujeme toho viac ako Národná rada SR za rok,“ povedal poslanec Európskeho parlamentu Vladimír Maňka (Smer).
Vyrovnanie platov všetkých europoslancov sa zabezpečí vďaka tomu, že ich začne platiť Európska únia. V súčasnosti mzdy hradia členské krajiny. Slovenskí europoslanci majú preto dvakrát nižšie platy ako ich rakúski kolegovia. Zmena od roku 2009 má rozdiely odstrániť.
Po voľbách v roku 2009 by sa mali rozšíriť aj právomoci Európskeho parlamentu a stúpne tak jeho spoluzodpovednosť za normy v štátoch EÚ. Najprv však musí do platnosti vstúpiť nová zmluva, ktorá má nahradiť odmietnutú európsku ústavu.
Aj preto sa znižovanie počtu poslancov najmä v menších štátoch vníma ako citlivá otázka. Slovenský europoslanec Ján Hudacký (KDH) si myslí, že nový návrh je pre malé štáty ako Slovensko nevýhodný. Podľa neho sa stratou jedného kresla vplyv Slovenska obmedzí.
"Veľké krajiny si škrtnú zopár kresiel, čo ich dominantné pôsobenie v EÚ neobmedzí, a tie najmenšie, ktorých vplyv je aj tak zanedbateľný, dostanú pro forma o jedno kreslo viac,“ povedal.
Podľa schváleného návrhu má mať Európsky parlament maximálne 750 členov, pričom ani najväčší štát, ako je Nemecko, nesmie mať viac ako 96 kresiel a najmenší štát – teda Malta – nemá mať menej ako šesť kresiel.
Rozloženie kresiel pre jednotlivé štáty sa pred každými voľbami do Európskeho parlamentu môže upraviť. Počet zástupcov bude závisieť od hustoty obyvateľov v nich.
Pre menšie štáty, ako je Slovensko, je však dôležitý nielen počet poslancov, ale najmä ich schopnosť získať si vplyv v politických frakciách. Traja slovenskí europoslanci za HZDS nie sú v nijakej frakcii. Ďalší traja europoslanci za Smer zas pracujú vo frakcii socialistov, Strana európskych socialistov však Smer po zostavení vládnej koalície so SNS neprijala do svojich radov. Vo frakcii ľudovcov sú traja poslanci za SDKÚ, traja za KDH a dvaja za SMK.