„Európa starne, nepochybne bude potrebovať imigráciu,“ povedal Špidla na tlačovej konferencii, na ktorej popisoval návrh na európsku reguláciu pracovného prisťahovalectva prostredníctvom takzvaných modrých kariet.
Návrh, ktorý Špidla pripravil spoločne s komisárom pre bezpečnosť Frankom Frattinim, by mali umožniť, aby sa po stanovenej lehote kvalifikovaní migranti museli vrátiť do svojej materskej krajiny alebo mohli pracovať v inom štáte EÚ. Od nápadu, ktorý už podporil aj Európsky parlament, si komisári sľubujú lepšiu kontrolu prisťahovalectva.
Podľa rôznych odhadov žije v EÚ 4,5 milióna až osem miliónov nelegálnych imigrantov.
Proti liberálnejšej prisťahovaleckej politike EÚ sa ohradil poslanec opozičného KDH Vladimír Palko. Vyzval, aby sa vlády sústredili na vyššiu pôrodnosť a varoval pred prílivom moslimov. Podobne v minulosti vystúpila aj vládna Slovenská národná strana (SNS).
Špidla poprel, že by EÚ hrozila záplava migrantov z islamských krajín. Aj v týchto štátoch totiž podľa neho evidujú starnutie obyvateľstva. „Je absolútne nerealistické, že k obnove demografickej stability dôjde prirodzene,“ povedal o návrhu konzervatívneho poslanca a pripomenul, že ako imigranti prišli do Európy aj Slovania alebo Maďari.
Za Špidlu sa postavil aj slovenský premiér Robert Fico. Zdôraznil, že slovenskí podnikatelia pociťujú silný nedostatok pracovníkov v niektorých remeselníckych oboroch. O konkrétnych krokoch vlády v prospech imigrácie sa však nezmienil.
Fico a Špidla sa tiež na dnešnej konferencii vyslovili za prijatie reformnej zmluvy o EÚ, ktorá by mala okrem iného zjednodušiť systém rozhodovania v únii.
Podľa slovenského premiéra by prípadný neúspech rokovaní o zmluve do konca roka svedčil o slabosti EÚ. Pripomenul, že spomedzi slovenských strán zmluvu podporuje aj opozícia, a dá sa teda počítať so súhlasom potrebnej ústavnej väčšiny poslancov.