Fio bankaFio banka

Európsku krízu ukončila reformná zmluva

Európa sa vymanila z dvojročnej inštitucionálnej krízy schválením novej reformnej zmluvy. Uviedol to na záver summitu Európskej únie v Lisabone portugalský premiér a terajší predseda Európskej rady José Sócrates po tom, ako lídri bloku v ranných hodinách podporili novú zmluvu EÚ, ktorá nahradí neúspešnú ústavnú zmluvu.

19.10.2007 07:07
José Manuel Barroso, José Sócrates Foto:
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso (vľavo) a predseda Európskej rady portugalský premiér José Sócrates sa tešia po schválení reformnej zmluvy.
debata

Zmluvu, ktorej schválenie blokovala najmä požiadavka Poľska na hlasovacie práva a Taliansko usilujúce o väčšie zastúpenie v Európskom parlamente, podpíšu 13. decembra.

Taliansko, ktoré bolo nespokojné, že nemá rovnaké zastúpenie v EP ako Veľká Británia a Francúzsko, získa podľa novej zmluvy kreslo navyše. Dostane sa tak na úroveň Británie a bude mať o jedno miesto menej oproti Francúzsku. Aby dodržali maximálny počet 750 stanovených miest v EP, jeho predseda má prísť o hlasovacie právo, ktoré využíva veľmi zriedkavo. Podrobnosti o dohode s Poľskom zatiaľ nie sú k dispozícii. Varšava pohrozila vetovaním zmluvy, ak nebude obsahovať takzvaný mechanizmus z Ioanniny, ktorý umožňuje menšine členských štátov dočasne zablokovať rozhodnutia EÚ.

Schválením novej zmluvy sa končí bezvýchodisková situácia, v ktorej 27-členný blok uviazol po odmietnutí ústavnej zmluvy EÚ v referendách vo Francúzsku a Holandsku v roku 2005. Lídri EÚ považujú reformnú zmluvu za zásadnú, pretože pravidlá bloku neboli závažne modernizované od vstupu desiatich krajín do únie v máji 2004, po ktorých v januári tohto roku nasledovalo Bulharsko a Rumunsko.

Facebook X.com debata chyba Newsletter