Česi, rovnako ako aj občania ostatných nových krajín EÚ s výnimkou Slovinska, potrebujú momentálne pri cestách do USA víza. Bezvízový režim sa nevzťahuje ani na Grécko ako na jedinú spomedzi starých členských štátov. Skutočnosť, že americké úrady v tomto smere nezaobchádzajú so všetkými občanmi EÚ rovnako, je opakovane terčom kritiky zo strany Bruselu, ktorý vyzýva Washington na zmenu takéhoto postupu.
EK však zároveň apeluje na tie členské krajiny, ktoré nepatria do tzv. visa waiver systému, aby v snahe o zrušenie vízového režimu nekonali na vlastnú päsť, ale postupovali spoločne. Hoci českí predstavitelia považujú podpis memoranda za historický medzník a za priekopnícky úspech ČR ako novej členskej krajiny EÚ pri integrácii do západného sveta a tvrdia, že záverečné znenie memoranda je prijateľné aj pre EÚ, Európska komisia v utorok avizovala, že nejde o text, ktorý schválila a vyhradzuje si právo pristúpiť k primeraným krokom voči Českej republike.
Celý problém spočíva v obavách Bruselu, že krajiny snažiace sa o zrušenie vízovej povinnosti by sa podpisom dohody s USA mohli zaviazať k splneniu požiadaviek, ktoré by mohli byť v rozpore s niektorými oblasťami európskej legislatívy či kompetencií EÚ.
Ministri majú dnes takisto podpísať protokol s Lichtenštajnskom, ktoré má v novembri vstúpiť do schengenskej zóny.