Veľvyslanec Slovenska v USA Rastislav Káčer hodnotí informáciu z Bruselu ako príjemnú novinu. „Každá dohoda je pre nás dobrá správa, pretože akýkoľvek posun na ceste k bezvízovému styku má značnú cenu, keďže tento rok je jedinečnou príležitosťou zaradiť aj Slovensko na zoznam štátov, ktoré nebudú potrebovať víza pri ceste do Spojených štátov,“ podotkol Káčer.
Memorandum o porozumení zatiaľ podpísalo Česko, Slovensko tak plánuje urobiť pravdepodobne do konca apríla. S postupom Prahy však nesúhlasila Európska komisia ani slovinské predsedníctvo EÚ. Komisia dokonca pohrozila Česku právnym postihom.
Kameňom úrazu bolo množstvo poskytovaných informácií o cestujúcich. Americká strana ich pôvodne žiadala viac, Česi v poslednej chvíli dosiahli iné podmienky. Tie sú aj v súlade s už existujúcou dohodou medzi USA a EÚ o výmene údajov o cestujúcich v leteckej doprave. Brusel tvrdil, že pokiaľ by Praha pristúpila na väčšie množstvo poskytovaných informácií, Washington by mohol od dokumentu odstúpiť a viac údajov poskytovať od všetkých krajín únie.
"Poskytovanie informácií bude vychádzať z existujúcich dohôd a výsledkov ďalších rokovaní. Slovensko má však v niektorých oblastiach zjednodušenú úlohu. Nemusíme riešiť citlivú otázku amerického ozbrojeného sprievodu na palubách lietadiel. Zo Slovenska do USA nič nelieta a nemáme ani leteckú spoločnosť, ktorá by prevádzkovala lety do Spojených štátov,“ povedal pred niekoľkými dňami pre Pravdu slovenský minister vnútra Robert Kaliňák.
Pri spoločnom postupe krajín EÚ k americkým vízam hrozilo, že štáty, ktorým sa za posledný rok podarilo k bezvízovému styku priblížiť, by museli rokovania zastaviť. Celý proces by sa tak minimálne spomalil. Slovensko má šancu, že USA mu zrušia víza pravdepodobne už do konca roku 2008.