Vyplýva to z mandátu pre Európsku komisiu (EK), ktorý v Luxemburgu odsúhlasili ministri vnútra krajín EÚ. Víza do USA teraz potrebujú občania všetkých nových krajín z rozšírenej EÚ po roku 2004 s výnimkou Slovinska. Zo starých štátov EÚ to platí len pre Grécko.
Sedem nových krajín, vrátane Slovenska, už s USA podpísalo memorandum o porozumení, ktoré by mali umožniť zrušenie víz pre ich občanov v najbližšom čase.
Ako prvá podpísala memorandum Česká republika. Hneď potom začala pomerne rušná debata, aby krajiny, ktoré samostatne vyjednávajú s USA náhodou výmenou za zrušenie víz nesprístupnili Američanom viac dát, než vyplýva z doterajších dohôd medzi USA a EÚ. Súvisela s tým tiež debata, aké právomoci majú v tejto veci členské krajiny, a ktoré právomoci pripadajú EK ako výkonnému orgánu „dvadsať sedmičky“. Tým sa zaoberá aj mandát, ktorého obsah zatiaľ podlieha utajeniu.
„Dohodli sme sa, že našim spoločným cieľom je zaistiť, aby čo najskôr zaradili do bezvízového programu USA všetky členské štáty,“ povedal eurokomisár Jacques Barrot, pod ktorého spadá oblasť justície a vnútra v EK.
Komisia by mala začať rokovania s USA v čo najbližšom termíne. „Na druhej strane, členské štáty budú mať priestor vyjednávať bilaterálne o tých témach, ktoré spadajú mimo rámec mandátu komisie,“ dodal.
Povolenie na cestu do USA budú musieť mať všetci
Pre ľudí z krajín ako je Slovensko by možno zaradenie do bezvízového systému USA neznamenalo, že by len zobrali pas a vyrazili na cestu. Najskôr by totiž museli získať súhlas po vyplnení príslušného elektronického dotazníka.
Ide o takzvaný elektronický systém povoľovania ciest. Čo všetko budeme musieť urobiť, aby sme získali takého povolenia, zatiaľ nevieme povedať. Američania na systéme ešte pracujú.
Každopádne toto povolenie musia získať aj ľudia z krajín, ktoré už bezvízový styk s USA teraz majú. Práve od nich preto najčastejšie zaznievajú obavy, aby v podstate nešlo o akúsi náhradu víz. Tým sa bude zaoberať EK.