Začiatkom desaťročia bol v Európe prvý raz v histórii počet ľudí nad 65 rokov vyšší než mladých ľudí do 15 rokov. Zatiaľ čo pred tromi rokmi tvorili osoby staršie ako 65 rokov 16,5 percenta obyvateľov súčasných krajín únie, v roku 2010 už by to malo byť 18 percent, v roku 2030 už 25 percent a v roku 2050 už okolo 30 percent.
Napriek snahe vlád riešiť situáciu podporovaním pôrodnosti, odďaľovaním vyplácania dôchodku či priťahovaním mladých prisťahovalcov, sa podľa väčšiny demografov budú musieť európske štáty naučiť žiť inak.
Najskôr budú musieť zlepšiť správu verejných financií, aby sa dali financovať stále nákladnejšie dôchodkové a zdravotné systémy. Tiež budú podĺa expertov musieť pristúpiť na silnejúcu politickú vládu seniorov. Eurokomisár pre sociálne záležitosti Vladimír Špidla vyzval Európanov, aby už nepozerali na starnutie obyvateľov v rovine nákladov či hrozieb. „Ekonomika sa musí ujať príležitostí akými sú nové trhy spojené s potrebami staršej populácie.“
Nemecko – líder striebornej ekonomiky
Už sa hovorí o takzvanej silver ekonomy (strieborná ekonomika), ktorá bude ponúkať nové služby a výrobky šedivejúcemu obyvateľstvu. Nemecko, ktoré je spolu s Talianskom najstaršou krajinou EÚ sa už mobilizuje, aby bolo v čele tohto nového trhu.
Mobil bez funkcie menu, zjednodušené ovládanie pračiek, širšie dvere áut, kuchynské nádoby, ktoré sa uzatvárajú na jedno stlačenie, to sú iba niektoré z mnohých nápadov, ktorými chcú výrobcovia prispôsobiť svoju ponuku každodennému životu seniorov.
„Je to trhom, ktorý sa v budúcnosti bude veľmi rozvíjať. Je v záujme podnikov, aby to pochopili, pokiaľ chcú zostať konkurencieschopné,“ tvrdí predseda nemeckej spoločnosti Universal design Thomas Bade.