EÚ školám: Odstráňte automaty na sladkosti

Európskej komisii sa nepáči, že európske deti, ktoré stále viac ohrozuje nadváha a obezita, majú v škole k dispozícii predajné automaty so sladkosťami a ďalšími nezdravými desiatami. Vyplýva to z pripravovanej kampane, ktorá má ponúknuť žiakom v celej únii ovocie a zeleninu zadarmo.

12.06.2008 14:25
očista - ovocie - diéta - životospráva Foto:
Ilustračné foto
debata

EÚ chce preto vyzvať školy, aby sa automatov zbavili. Vyplýva to z pracovného dokumentu Európskej komisie (EK).

Odborníci z EK chcú vo svojich nezáväzných odporúčaniach podnietiť školy k tomu, aby sa zamysleli nad automatmi na chodbách. Ponuka čokolád, sušienok, čipsov  a automaty ničia akúkoľvek snahu o to, aby deti jedli zdravšie.

Zrušenie automatov na školách nie je súčasťou oficiálneho dokumentu, v ktorom komisia formuluje zásady kampane „ovocie do škôl zadarmo“. Európska komisárka pre poľnohospodárstvo Mariann Fischerová-Boelová by ho mala predstaviť začiatkom júla. Jeho súčasťou je i návrh rozpočtu, podľa ktorého by komisia mala deťom na čerstvé ovocie a zeleninu prispievať ročne 90 miliónov eur (takmer 3 miliardy Sk).

Plánom prispievať deťom na zdravé stravovanie sa komisia zaoberá už dlhšiu dobu. Prvý pokus presadiť takýto krok podnikla eurokomisárka už začiatkom minulého roka. Vtedy jej návrh ministri krajín Európskej únie zamietli. Pokiaľ by ministri tento raz súhlasili, deti by dostali prvé ovocie zadarmo v školskom roku 2009/2010.

Európska únia sa podporou zdravého stravovania snaží zvrátiť trend obéznej populácie. Odborníci dokonca hovoria o epidémii detskej obezity. V EÚ nadváhou trpí odhadom 22 miliónov detí a ich počet každoročne rastie.

Podľa štatistiky z roku 2006 zje priemerne každý Európan 380 gramov ovocia a zeleniny denne. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča minimálne 400 gramov. Tento minimálny štandard spĺňa z krajín EÚ iba osem krajín, predovšetkým tých na juhu Európy. Slovensko je na chvoste celej únie. Na Slovensku človek denne skonzumuje iba 200 gramov ovocia. 

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy