Európsky súd pre ľudské práva rozhodol v prospech 18 rómskych detí v otázke porušenia práva na vzdelanie a zákazu diskriminácie, keď boli zaradené do špeciálnych škôl.
Maďarsko s účinnosťou od 1. januára 2008 sprístupní bez obmedzení svoj pracovný trh občanom Rumunska, oznámil rumunský premiér Calin Tariceanu po spoločnom zasadnutí vlád oboch krajín.
Predsedníctvo EP oznámilo rozpustenie extrémne pravicovej politickej frakcie ITS (Identita, tradícia, suverenita), ktorú v januári založil francúzsky líder Jean-Marie Le Pen.
Slovenskí pravicoví europoslanci privítali výzvu predsedu EP Hansa Gerta Pötteringa, ktorý slovenskej opozícii navrhol hľadať spoločného kandidáta do prezidentských volieb.
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa na svojom zasadaní v tento týždeň Štrasburgu vyjadria k rozšíreniu schengenskej zóny o ďalších deväť krajín vrátane Slovenska.
Prestrelka v Európskom parlamente nepohla slovensko-maďarské vzťahy ani o krok ďalej. Situáciu však príde na Slovensko preveriť rakúsky europoslanec Hannes Swoboda.
EÚ sa v krátkodobom horizonte ďalej rozširovať nebude, keďže Turecko a balkánske krajiny zatiaľ nesplnili základné podmienky na vstup. Uvádza sa to v správe Európskej komisie.
O vstupe Slovenska do schengenského priestoru sa definitívne rozhodne 6. decembra na zasadnutí Rady ministrov vnútra EÚ v Bruseli, nie 8. novembra, ako sa pôvodne plánovalo.
Európsky komisár pre zamestnanosť, sociálne veci a rovnosť príležitostí Vladimír Špidla vyzval na zásah proti práci načierno, ktorá je súčasťou európskej tieňovej ekonomiky.
Európa sa vymanila z dvojročnej inštitucionálnej krízy schválením novej reformnej zmluvy. Uviedol to na záver summitu Európskej únie v Lisabone predseda Európskej rady José Sócrates.
Terorizmus je problém číslo jeden a Európa potrebuje nové spôsoby, ako proti nemu bojovať, tvrdia ministri vnútra 6 najľudnatejších členských krajín EÚ. Jedným z krokov je boj s prílivom nelegálnych imigrantov.
Šéfovia európskych vlád a štátov budú od štvrtka v Lisabone rokovať o novej európskej zmluve. Nový dokument je odpoveďou na neúspešný pokus EÚ v roku 2005 prijať európsku ústavu.
Európa sa nemôže spoliehať na to, že starnutie jej obyvateľov vyrieši iba podpora rodín, ale sa musí otvoriť ďalším imigrantom. Vyhlásil to eurokomisár pre zamestnanosť Vladimír Špidla.
EÚ by sa podľa premiéra Roberta Fica mala viac venovať občanom ako finančným a lobistickým skupinám. "My nechceme tigra, ktorý nebude rešpektovať hodnoty a práva občanov," vyhlásil.
Slovensko má od roku 2009 zastupovať v Európskom parlamente namiesto štrnástich len trinásť poslancov. Platy slovenských parlamentných zástupcov sa však zdvojnásobia.
Európska komisia a Čínske ministerstvo zahraničného obchodu sa dohodli na zavedení systému spoločnej kontroly importu čínskeho textilu a odevov v roku 2008.
Rumunsko musí odstrániť určité vážne nedostatky v administratíve a systéme finančnej kontroly. V opačnom prípade príde o časť poľnohospodárskych dotácií od Európskej únie.
Výhody pádu železnej opony Rakúsko v ekonomickej oblasti zoširoka využíva, ale v politickej sa nedokázalo stať integrujúcou silou v strednej Európe. Napísal to rakúsky denník Der Standard.
Európski ministri prerokujú zrušenie posledných národných monopolov v oblasti poštových služieb, vrátane návrhu na úplnú liberalizáciu doručovania pošty do roku 2011.
Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu rozhodol v prospech slovenského občana Pavla Smatanu, ktorý bol v Česku odsúdený za falšovanie peňazí a v Štrasburgu sa sťažoval na neregulérnosť svojho zadržiavania ve väzbe.
Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová rokovala s predsedom Európskeho parlamentu Hansom Gertom Pőtteringom, aby mu vysvetlila uznesenie, ktoré prijal slovenský parlament k Benešovým dekrétom.
Slovensko chce, aby EÚ pomohla riešiť problémy s lodnou dopravou a povodňami na Dunaji. Tie vznikli, pretože Maďarsko nedostavalo sústavu vodných diel v Nagymarosi.
Členské štáty EÚ by mali podľa europoslanca Vladimíra Maňku spojiť sily a začať riešiť imigračnú politiku. Obyvatelia však nie sú na tento problém pripravení, tvrdí Maňka.
Podľa podpredsedu Európskej komisie Franka Frattiniho budú USA už skoro pristupovať vo vízovej otázke rovnako ku všetkým občanom Európskej únie. Presnejší dátum však komisár neuviedol.
Európsky komisár pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť Franco Frattini chce navrhnúť zavedenie modrých kariet, ktoré by únia vydávala prisťahovalcom, o ktorých má záujem.