Výsledky eurovolieb zverejnia 25. mája pred polnocou

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu zverejnia v nedeľu 25. mája o 23:00, po utorkovom rokovaní Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) to médiám povedal predseda ÚVK Dušan Štrauss.

13.05.2014 14:56
debata

“Zverejnenie výsledkov v súlade so zákonom a s aktom Európskej únie prebehne až v nedeľu o 23:00, tak aby sme naplnili literu zákona, teda, aby boli všetky výsledky vyhlásené synchrónne,“ konštatoval Štrauss. To, ako voliči v Slovenskej republike hlasovali o europoslancoch, zverejnia v sídle Informačnej kancelárie zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v Bratislave. Priebežné neoficiálne výsledky hlasovania vo voľbách Štatistický úrad (ŠÚ) SR publikovať na webe nebude, zákon to podľa Štraussa nedovoľuje.

Podľa zákona o voľbách do Európskeho parlamentu ÚVK uverejní oficiálny výsledok volieb až po ukončení volieb v tom členskom štáte Európskej únie, ktorého voliči odovzdávajú hlasy ako poslední, čo bude až v nedeľu 25. mája v noci po 23:00.

ÚVK sa zaoberala aj podnetmi. Venovala sa podnetu na kreovanie okrskových volebných komisií alebo na neoprávnené použitie titulu jedným z kandidátov. Podnet od strany Vzdor – strana práce na RTVS o zneprístupnení obsahu predvolebnej diskusie v internetovom archíve verejnoprávnej televízie posunula ÚVK Rade pre vysielanie a retransmisiu. Podpredsedom ÚVK sa dnes stal Gabriel Karácsony, rozhodli o tom jej členovia hlasovaním.

Viac o voľbách do EP možno nájsť aj na oficiálnej webstránke Európske voľby 2014.

debata chyba
Viac na túto tému: #eurovoľby