Eurovoľby budú zrejme drahšie ako sa predpokladalo

Voľby do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku budú zrejme drahšie ako sa pôvodne predpokladalo. Uviedla to zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Eva Chmelová.

14.05.2014 13:30
debata (5)

Pôvodne sa rátalo s prostriedkami vo výške približne 8,24 milióna eur. “V tomto momente je veľmi ťažké odhadnúť, o koľko budú zvýšené rozpočtové prostriedky, ktoré budú použité na voľby do Európskeho parlamentu,“ povedala Chmelová. Podľa nej sa však dá hovoriť o navýšení výdavkov na úrovni miliónov.

Viac peňazí na voľby bude potrebné pre vyšší počet členov okrskových komisií. Tí za svoju prácu v nej dostávajú odmenu 42,92 eura. „Oproti ostatným voľbám, keď ich bolo 46-tisíc, teraz ich je takmer 72-tisíc,“ uviedla Chmelová.

Drahšie voľby budú i pre vysoký počet kandidujúcich subjektov, ktorých je až 29, a teda je potrebný oveľa vyšší počet hlasovacích lístkov i informačných materiálov. Dohromady sa pre tieto voľby tlačí takmer 134 miliónov hlasovacích lístkov. „Je to neskutočné číslo, ak si zoberieme, že v minulých voľbách kandidovalo 17 politických subjektov, tak tie milióny boli nižšie. Budú sa na to musieť nájsť prostriedky v štátnom rozpočte,“ doplnila.

Chmelová neočakáva, že by v tomto roku bola účasť slovenských voličov v euroboľbách výrazne iná ako po iné roky. Pripomenula však, že pre voliča je to náročný volebný rok. „Občania sú možno už unavení z volieb, máme za sebou ťažký volebný rok, pred sebou majú tretie voľby,“ povedala. Riaditeľ Informačnej kancelárie EP Robert Hajšel zas verí, že zabezpečená informovanosť ľudí o voľbách sa pretaví aj do adekvátnej voličskej účasti.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #eurovoľby