Informovala o tom predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová. „Počet voličov, ktorí sa budú vôbec prvýkrát zúčastňovať na voľbách do Európskeho parlamentu, je približne 333 900,“ dodala.
Voliť u nás europoslancov môžu aj občania iných členských štátov Európskej únie, ktorí žijú na Slovensku. Voliť budú zástupcov Slovenska v EP. Svoj hlas môžu vo voľbách odovzdať občania iných členských štátov EÚ s trvalým pobytom v SR, ale aj bez neho. Do 14. apríla však museli v obci, v ktorej žijú, požiadať o zapísanie do zoznamu voličov.
„V tomto roku požiadalo 33 občanov EÚ o dopísanie do zoznamu voličov na našom území,“ informovala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie pre voľby do EP Eva Chmelová. Najviac – desať z nich je Poliakov, nasleduje osem Talianov, sedem Nemcov, ale aj Česi, Briti a jeden občan Maďarska. „Títo občania sú dopísaní do zoznamu voličov v slovenských mestách a budú následne vyčiarknutí zo zoznamu voličov v domovských štátoch,“ uviedla Chmelová.
Aj Slováci sa chystajú voliť v zahraničí. „Je to 2 018 občanov, ktorí sa zapísali v zahraničí,“ doplnila Chmelová. Informácie o voličoch zo Slovenska, ktorí budú voliť v inej krajine, však naše ministerstvo vnútra ešte priebežne zbiera. Najvyšší počet našich občanov sa chystá k volebným urnám pristúpiť v Rakúsku, a to 462 voličov, nasleduje Taliansko (218), Veľká Británia (204) a Francúzsko (194). Zoznamy voličov sa však uzatvárajú až deň pred voľbami.