Slovenských kandidátov do europarlamentu môže voliť vyše 800 cudzincov

Slovenských kandidátov do europarlamentu bude môcť na Slovensku voliť 824 občanov iných členských štátov EÚ. Pre TASR to uviedla Petra Friese z Tlačového odboru kancelárie Ministerstva vnútra SR. Ide o cudzincov, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt a zároveň požiadali o zápis do voličských zoznamov. Mohli tak urobiť do 15. apríla v obci, kde majú trvalý pobyt.

03.05.2019 17:58
debata (7)

Občania väčšiny členských štátov EÚ s trvalým pobytom na Slovensku majú v prípade eurovolieb dve možnosti. Pokiaľ sa zapísali do voličských zoznamov na Slovensku, môžu voliť slovenských europoslancov. V prípade, že im to ich domovská krajina umožňuje, môžu voliť svojich kandidátov poštou, na ambasáde alebo iným spôsobom. „Konkrétnejšími informáciami disponujú zastupiteľstvá týchto krajín v Bratislave,“ doplnila Friese. Zo zahraničia nemôžu voliť občania Slovenska, ako aj Malty, Írska a Českej republiky.

Rezort vnútra zaslal údaje o voličoch, ktorí si budú vyberať slovenských kandidátov, príslušným členským štátom Európskej únie. Podľa Friese išlo o 24 štátov. Doplnila tiež, že najviac takýchto občanov pochádza z Českej republiky.

Každý volič má možnosť hlasovať v eurovoľbách iba raz v jednom členskom štáte EÚ, inak mu podľa rezortu hrozí pokuta 100 eur. „Volič, ktorý požiada pre voľby do Európskeho parlamentu o zápis do zoznamu voličov v inom členskom štáte Európskej únie a zároveň požiada o zápis do zoznamu voličov v Slovenskej republike, sa dopustí priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 100 eur,“ informuje ministerstvo na svojom webe.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov na päťročné volebné obdobie. Výsledky hlasovania budú známe po uzavretí volebných miestností v poslednom štáte, a to v Taliansku v nedeľu o 23.00 h. Eurovoľby sa na Slovensku konajú štvrtýkrát. Účasť na posledných bola len 13,05 percenta oprávnených voličov, teda najmenšia zo všetkých krajín EÚ.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #zahraničie #eurovoľby 2019