Väčšina študentov cirkevných stredných škôl je rozhodnutá zúčastniť sa na eurovoľbách

Väčšina študentov cirkevných stredných škôl je podľa prieskumu rozhodnutá zúčastniť sa na voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Ako agentúru SITA informoval prezident Združenia katolíckych škôl Slovenska Daniel Masarovič, 66,7 percenta študentov oprávnených voliť je odhodlaných prísť v sobotu 25. mája k volebným urnám. Zámerom prieskumu bolo podľa jeho slov podnietiť mladých ľudí k prevzatiu zodpovednosti za budúcnosť vlastnej krajiny a Európskej únie ako kľúčovej európskej štruktúry, ktorej sme súčasťou.

20.05.2019 12:36
debata (7)

„V médiách sa pred časom objavila informácia, že pri predchádzajúcich voľbách do EP v roku 2014 bola účasť mladých ľudí vo veku 18 až 24 rokov len šesť percent. Toto číslo bolo pre nás mementom, aby sme ešte aj v tomto krátkom čase pred voľbami urobili čosi pre aktivizáciu študentov k voľbe. Občianska a osobná angažovanosť pre verejné záležitosti stojí totiž v popredí našej činnosti v cirkevných školách,“ zdôvodňuje Masarovič.

Je preto rád, že výsledky prieskumu ukazujú, že formovanie študentov v cirkevných školách pozitívnym spôsobom prispieva k uvedomovaniu si ich vlastnej zodpovednosti za smerovanie našej krajiny i za budovanie spravodlivejšieho a lepšieho sveta.

Prieskum volebnej účasti robilo Združenie katolíckych škôl Slovenska v dňoch 13. až 17. mája. Zapojilo sa doň 810 študentov stredných škôl oprávnených voliť. Z nich sa 540 vyjadrilo, že sa na voľbách zúčastnia (66,7 percenta), 121 študentov odpovedalo, že sa nezúčastnia (14,9 percenta) a 149 študentov uviedlo, že nevie, alebo nebolo rozhodnutých (18,4 percenta).

Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať v EÚ 23. až 26. mája, pričom na Slovensku budú 25. mája. Slováci si môžu vyberať z 31 kandidujúcich politických strán a hnutí. Voliť budeme 14 poslancov, pričom štrnásty poslanec nastúpi až po brexite. V minulých eurovoľbách bola na Slovensku volebná účasť 13 percent, účasť mladých ľudí len šesť percent.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #eurovoľby 2019