Europoslanci za Spolu, KDH aj SMK budú patriť k ľudovcom, PS pôjde k liberálom

Hoci kandidáti strán Progresívne Slovensko a Spolu – občianska demokracia kandidujú na jednej kandidátke, v europarlamente budú pôsobiť v rôznych frakciách. Zvolení poslanci za PS budú pôsobiť v Aliancii liberálov a demokratov za Európu (ALDE). Europoslanci za Spolu sa stanú členmi Európskej ľudovej strany (EPP). Vo frakcii ľudovcov chcú pôsobiť aj europoslanci za KDH a SMK. Vyplýva to z odpovedí týchto strán pre agentúru SITA.

22.05.2019 09:40
debata (17)

Ako ďalej uviedla hovorkyňa PS/Spolu Silvia Hudáčková, PS a SPOLU sa spojili do koalície na Slovensku, aby voličom ponúkli jasnú proeurópsku voľbu. Tlačová tajomníčka SMK Helena Fialová informovala, že SMK je dlhodobo členom Európskej ľudovej strany a plánujú ním zostať aj v budúcnosti. Od roku 2002 je členom najväčšej frakcie aj KDH, pripomenul hovorca kresťanských demokratov Stano Župa.

Hlavným cieľom koalície PS/Spolu je spoločná Európa a od toho sa odvíjajú aj ich tri priority. Chcú, aby bola EÚ trvalým zdrojom úspechu a dobrého života ľudí na Slovensku, chránila a rozvíjala demokraciu, slobodu a spravodlivosť pre všetkých a riešila nové výzvy v bezpečnosti, obchode, či geopolitike, pri ktorých je výhodné spájať sily. „Sme na Slovensku jediná proeurópska sila. Neznamená to, že súhlasíme so všetkým, čo sa v EÚ udeje. Naopak, máme jasnú predstavu, čo v nej zmeniť. Niekde potrebujeme integrácie viac, inde menej, ale chceme o tom s ľuďmi poctivo hovoriť, bez strašenia,“ uviedla koalícia na otázku, čo ich odlišuje od iných strán. Kandidátku PS/Spolu vedie člen PS Michal Šimečka.

Medzi tri hlavné priority SMK, ktorú do volieb vedie súčasný europoslanec Pál Csáky, patrí zastupovanie tradičných európskych hodnôt v EÚ vrátane kresťanských tradícií, sociálnej citlivosti a národnej identity. Medzi priority sa dostala aj bezpečnosť a boj proti ilegálnej migrácii a zastupovanie záujmov národnostných a jazykových menšín. Podľa Fialovej ich od ostatných strán odlišuje to, že SMK ponúka hodnoverný program na zastupovanie záujmov národnostných a jazykových menšín, ktoré tvoria približne 10 percent celkového obyvateľstva EÚ.

KDH chce v Bruseli a Štrasburgu presadzovať ochranu rodiny ako základný prvok každej spoločnosti. Je za zachovanie národnej suverenity tak, aby Slovensko malo vždy právo rozhodnúť sa o svojich národných záujmoch. Sú za zvrchovanosť v kultúrnoetických otázkach. Tretia priorita nesie názov „Slováci nesmú byť občanmi druhej kategórie“. Tu hovoria nielen o dvojakej kvalite potravín, ale aj podpore farmárov a posilnení potravinovej sebestačnosti. Tvrdia, že ich program sa odlišuje od programu iných strán svojou vyváženosťou. „Náš program na jednej strane podporuje projekt EÚ, ale prináša aj body, v ktorých treba urobiť jasnú reformu,“ uviedlo KDH.

Tento týždeň sa v Európskej únii konajú voľby do Európskeho parlamentu. Ako prví pôjdu svoj hlas odovzdať vo štvrtok 23. mája voliči vo Veľkej Británii a Holandsku, posledné miestnosti sa zavrú v nedeľu večer v Taliansku. Slováci pôjdu voliť v sobotu 25. mája. Nový parlament bude rozhodovať aj o novej Európskej komisii, musí odsúhlasiť jej zloženie. O dôveru voličov sa na Slovensku uchádzalo 31 subjektov, niektorí záujemcovia o post poslanca sa však vzdali.


Súťaž Pravdy a kancelárie EP o štýlový plecniak

Denník Pravda a kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku si pripravili súťaž

Chcete vyhrať štýlový plecniak s darčekmi?
Pošlite nám správnu odpoveď ako SMS a vyhrajte!

Foto: Robert Huttner
euro, sutaz, cena

Súťažná otázka:

Ktorý deň budú voľby do Európskeho parlamentu?

A) v sobotu 25. mája
B) v nedeľu 26. mája

Správnu odpoveď pošlite do piatka 24. 5. 2019 do 24.00 formou SMS na číslo 6663 v tvare PRAVDA (medzera) správna odpoveď v tvare A alebo B (medzera) meno a priezvisko.

Piati vyžrebovaní získajú štýlový plecniak s darčekmi od Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku. Výhercov budeme kontaktovať telefonicky. Cena spätnej SMS je 0,50 € s DPH. Službu zabezpečuje A SMS, s.r.o.

Mená výhercov zverejníme v denníku Pravda i na webe pravda.sk

Súťaž pripravil denník Pravda v spolupráci s kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku

Účastníci súťaže berú na vedomie a udeľujú organizátorovi v súlade s § 11 zákona č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov (ďalej tiež „zákon“) súhlas so spracúvaním (§ 4 zákona) poskytnutých osobných údajov účastníka súťaže na uvedené účely, a to až do odvolania tohto súhlasu. Súhlas možno odvolať bez uvedenia dôvodu. Účastník berie na vedomie a súhlasí so zverejnením svojho mena ako výhercu v denníku Pravda a na webe pravda.sk.

Výhercovia

Robert E., Bratislava; Roman V., Zvolen; Mária Š., Košice; Ján H., Hronec; Boris B., Bratislava
17 debata chyba
Viac na túto tému: #eurovoľby 2019