Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

PS do eurovolieb povedie Ódor: Neplánoval som tu byť. Zváži aj vstup do hnutia

Kandidátnu listinu Progresívneho Slovenska (PS) do tohtoročných eurovolieb povedie expremiér Ľudovít Ódor. V stredu o tom informoval predseda hnutia Michal Šimečka.

24.01.2024 13:12 , aktualizované: 16:51
PS: Predstavili novú posilu nielen do eurovolieb Foto: ,
Predseda PS Michal Šimečka a nová posila PS Ľudovít Ódor počas tlačovej besedy hnutia k voľbám do europarlamentu, Bratislava, 24. január 2024.
debata (182)
Progresívne Slovensko do eurovolieb povedie bývalý premiér
Video

Ódor uviedol, že si váži dôveru ľudí, ktorú mal ako predseda vlády, a ako líder európskej kandidátky PS chce ľuďom ponúknuť svoje odborné a politické skúsenosti. Ako povedal, neplánoval tu dnes stáť, no ťažko sa mu pozerá na to, ako súčasná vláda unáša Slovensko. „Keď som skončil ako premiér vlády odborníkov, nezdalo sa mi, že najväčším problémom Slovenska je, že tresty pre mafiánov a korupciu sú príliš vysoké. Agresívny hranatý valec ničí všetko, čo mu príde do cesty. Naivne som si myslel, že absolútnou prioritou by mali byť: budúca generácia, zdravotníctvo, verejné financie alebo sociálne slabšie skupiny. Nehovoriac o spôsobe vládnutia. Čím väčší lotor alebo diletant, tým má teraz väčšie šance na riadiacu funkciu v štáte,” uviedol Ódor. Po eurovoľbách sa rozhodne, či do hnutia vstúpi.

Chrbtica pro-demokratickej politiky

V kampani bude podľa jeho slov potrebné vysvetľovať ľuďom dôležitosť nášho členstva v Európskej únii (EÚ). „Pre mňa je úplne kľúčové sfunkčniť rozhodovacie mechanizmy v EÚ, hovoriť viac o tom, ako rozširovať EÚ, ako dávať priestor pre všetky prodemokratické sily a ako urobiť eurozónu odolnejšou,“ poznamenal.

Ódorove rady novej vláde ako zlepšiť Slovensko
Video

Bývalý premiér na tlačovej konferencii vysvetlil, prečo sa rozhodol prijať ponuku od predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. Dôvodom je plán hnutia byť chrbticou pro-demokratickej slovenskej politickej scény. Veľmi pozitívne vníma, že PS chce osloviť ešte širšiu skupinu voličov a rozšíriť svoj záber na politickej mape. „Ustavičného delenia a vzniku mini-strán už bolo dosť. Ja nechcem deliť, chcem násobiť. Preto som zástancom spájania pro-demokratických síl. Som rád, že aj v PS majú podobnú ambíciu a ponúkajú spoluprácu pre ľudí, ktorí by mohli osloviť ľudí zo stredu alebo možno aj mierne stredo-pravých voličov. Vznikla by tak silná a stabilná pro-demokratická chrbtica slovenskej politickej scény,” zdôraznil Ódor.

Šimečka si váži, že Ódor jeho ponuku prijal a stal sa súčasťou zápasu o budúcnosť Slovenska. Ďalšie mená kandidátky do eurovolieb plánuje oznámiť neskôr, na samostatnej tlačovej konferencii. „V tejto chvíli môžem potvrdiť, že jej súčasťou a na popredných miesto budú aj naši súčasní europoslanci, teda Martin Hojsík a Michal Wiezik,“ dodal Šimečka.

Ódor sa stane tiež súčasťou širšieho a dlhodobého politického projektu PS. Bude pôsobiť ako predseda správnej rady progresívneho inštitútu, kde sa bude podieľať na tvorbe programu PS.

182 debata chyba
Viac na túto tému: #Progresívne Slovensko #Ľudovít Ódor #eurovoľby 2024