Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Najviac hlasov v eurovoľbách by získal Ľudovít Ódor, za ním nasleduje štvorica známych mien

Najviac hlasov v eurovoľbách by získal Ľudovít Ódor, ktorý je lídrom kandidátky Progresívneho Slovenska. Za ním nasleduje s pomerne veľkým odstupom Monika Beňová (Smer), Ľuboš Blaha (Smer), Milan Uhrík (Republika) a Erik Kaliňák (Smer). Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý zrealizovala Agentúra SCIO v spolupráci so spoločnosťou MafraResearch na vzorke 1000 respondentov formou telefonického dopytovania od 25. marca do 2. apríla.

11.04.2024 11:41
debata (77)
Ódorove rady novej vláde ako zlepšiť Slovensko
Video

Z prieskumu ďalej vyplýva, že na tohtoročných eurovoľbách sa plánuje zúčastniť len okolo 30 percent voličov. Spolu 48 percent voličov, ktorí sa plánovali zúčastniť na prezidentských voľbách, zvažuje, že sa na voľbách do Európskeho parlamentu vôbec nezúčastní. Doposiaľ najvyššia účasť v eurovoľbách na Slovensku bola v roku 2019, a to 22,74 percenta. „Už štvrtýkrát po sebe sme si zabezpečili posledné miesto v celej EÚ a je pravdepodobné, že rovnaká hanba nás čaká aj 8. júna 2024. Pomyselných 30 percent by síce bolo slovenským rekordom, i tak toto číslo patrí k najnižším v celej Európe”, povedal hlavný analytik agentúry SCIO Martin Klus.

Podľa Klusa je pravdepodobná vyššia účasť spôsobená tým, že medzi kandidátmi sú dvaja bývalí premiéri, verejne známe osobnosti, ale aj predseda, respektíve čestný predseda parlamentných politických strán. Ďalšie kvantitatívne aj kvalitatívne prieskumy plánuje agentúra na túto tému realizovať v máji a v júni.

77 debata chyba
Viac na túto tému: #eurovoľby 2024