Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Prvýkrát bez Britov, Slovensko získa historicky najviac mandátov. Ako fungujú eurovoľby?

Európsky parlament (EP) ovplyvňuje rôzne aspekty života v Európskej únii (EÚ), od podpory hospodárstva a boja proti chudobe až po zmenu klímy a bezpečnosť.

22.04.2024 19:11
debata
Eurovoľby sú aj šanca na ochranu demokracie a slobody
Video
Príbeh generácií, ktoré zažili vojnu a neslobodu, pripomína, aké doležité je voliť. Európska únia si bude vyberať poslancov do Európskeho parlamentu už 6. až 9. júna, na Slovensku sa volí 8. júna. / Zdroj: TV Pravda/EP

V eurovoľbách volia občania členských štátov EÚ svojich zástupcov za poslancov Európskeho parlamentu. Europarlament je jedinou európskou inštitúciou, ktorej členovia sú priamo volení občanmi. Cieľom eurovolieb je zabezpečiť, aby občania mali zastúpenie vo vrcholnom legislatívnom orgáne EÚ a mohli ovplyvňovať európsku politiku prostredníctvom svojich zvolených zástupcov.

európsky parlament Čítajte aj Blaha, Ódor, Danko či Matovič. Máme kompletné kandidátky - kto všetko chce zastupovať Slovensko v Európskom parlamente?

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú každých päť rokov vo všetkých členských štátoch EÚ. Proces sa môže mierne líšiť v závislosti od krajiny. Hlasovanie sa koná v jednom termíne počas určeného volebného obdobia, ktoré je stanovené európskymi právnymi predpismi. Aktuálne sú v jednotlivých členských štátoch EÚ voľby naplánované na 6. až 9. júna. Na Slovensku sa konajú v sobotu 8. júna.

Na voľbách sa má právo zúčastniť vyše 400 miliónov európskych voličov. Tí rozhodnú o novom zložení EP dozerajúcom na európsku legislatívu. Prvýkrát v histórii sa budú eurovoľby konať bez Veľkej Británie.

Celkovo sa bude voliť 720 poslancov Európskeho parlamentu, čo je o 15 viac ako v predchádzajúcich voľbách. Voliči na Slovensku si budú voliť 15 poslancov EP, o jedného viac ako v predchádzajúcich eurovoľbách v roku 2019. Počet europoslancov sa odvíja od veľkosti populácie danej krajiny.

eurovoľby, vlajka, urna, voľby Čítajte aj 15 voľných stoličiek. Do Bruselu chce ísť 24 strán a jedna koalícia

Počty v európskom pléne sa budú meniť, pretože niektorým krajinám pribudli obyvatelia. Slovensko medzi ne nepatrí, no aj tak získa historicky najvyšší počet mandátov, a to 15. Vďačí za to princípu klesajúcej proporcionality – čím väčšia krajina, tým viac obyvateľov by mal zastupovať jeden volený zástupca. Od posledných volieb do Európskeho parlamentu v roku 2019 klesol pritom počet obyvateľov Slovenska z 5,45 milióna na 5,43 milióna.

Po novom dve ďalšie kreslá získa Francúzsko, Holandsko a Španielsko. Belgicko, Dánsko, Fínsko, Írsko, Lotyšsko, Poľsko, Rakúsko, Slovensko a Slovinsko získajú po jednom dodatočnom kresle.

Volič na Slovensku môže použiť maximálne dva preferenčné hlasy na hlasovacom lístku. Kandidáti, ktorí dostanú väčšinu preferenčných hlasov sa môžu dostať pred kandidátov, ktorí sú na zozname vyššie.

Po skončení volieb sa počítajú hlasy a stanovuje sa zloženie europarlamentu. Poslanci sú potom oficiálne zvolení a začínajú svoje mandáty.

Počet europoslancov každej členskej krajiny
Nemecko 96
Francúzsko 81
Taliansko 76
Španielsko 61
Poľsko 53
Rumunsko 33
Holandsko 31
Belgicko 22
Grécko 21
Česko 21
Švédsko 21
Portugalsko 21
Maďarsko 21
Rakúsko 20
Bulharsko 17
Dánsko 15
Fínsko: 15
Slovensko 15
Írsko: 14
Chorvátsko 12
Litva 11
Slovinsko 9
Lotyšsko 9
Estónsko 7
Cyprus 6
Luxembursko 6
Malta 6
debata chyba
Viac na túto tému: #Európsky parlament #voľby do europarlamentu #eurovoľby 2024