Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Aké právomoci má Európsky parlament?

Európsky parlament (EP) má tri základné právomoci: kontrolnú, legislatívnu a rozpočtovú.

02.05.2024 10:30
Europarlament / Europoslanci / Foto: ,
Europoslanci počas zasadnutia Európskeho parlamentu v Bruseli
debata (1)

Kontrolná právomoc

Kontrolná právomoc europarlamentu spočíva vo vykonávaní demokratickej kontroly všetkých inštitúcií Európskej únie (EÚ). V minulosti sa táto právomoc vyhradzovala len na aktivity Európskej komisie (EK). V súčasnosti je rozšírená aj o Radu EÚ a orgány zodpovedné za bezpečnostnú a zahraničnú politiku.

Eurovoľby sú aj šanca na ochranu demokracie a slobody
Video
Príbeh generácií, ktoré zažili vojnu a neslobodu, pripomína, aké dôležité je voliť. Európska únia si bude vyberať poslancov do Európskeho parlamentu už 6. až 9. júna, na Slovensku sa volí 8. júna. / Zdroj: TV Pravda/EP

Europarlament tiež volí predsedu Európskej Komisie a schvaľuje EK ako orgán EÚ. Hlasovaním o návrhu na vyslovenie nedôvery EP môže eurokomisiu primäť, aby rezignovala počas jej funkčného obdobia. Túto právomoc europarlament vo svojej histórii však zatiaľ nikdy nevyužil.

EP tiež kontroluje petície občanov a zriaďuje vyšetrovacie výbory. Rokuje o menovej politike s Európskou centrálnou bankou, udeľuje absolutórium, teda schvaľuje použitie prostriedkov z rozpočtu EÚ. Europarlament tiež kontroluje samotnú eurokomisiu a Radu EÚ, zriaďuje tiež volebné pozorovateľské mi­sie.

Legislatívna právomoc

Európsky parlament prijíma právne predpisy EÚ, ktoré vychádzajú z návrhov Európskej komisie. Túto právomoc si delí s Radou EÚ, ktorá zastupuje členské štáty únie. EP musí s návrhom zákona súhlasiť, inak takýto návrh nevstúpi do platnosti

Spolurozhodovanie sa vzťahuje aj na voľný pohyb pracovníkov, ustanovenia vnútorného trhu, výskum a technologický rozvoj, životné prostredie, vzdelanie, ochranu zákazníka, zdravie, kultúru a vzdelanie. V ďalších oblastiach len vyjadruje svoj názor.

Europarlament rozhoduje tiež o rozširovaní EÚ, ale aj o medzinárodných dohodách. Hodnotí aj pracovný program eurokomisie a žiada ju o navrhovanie právnych predpisov.

Foto: SITA/AP, Alberto Pezzali
EÚ / Európska únia /

Rozpočtová právomoc

Europarlament spolu s Radou EÚ schvaľuje a kontroluje unijný rozpočet. Rovnako schvaľuje dlhodobý rozpočet EÚ, tzv. viacročný finančný rámec. Rozpočet nemôže vstúpiť do platnosti bez podpisu predsedu europarlamentu.

EP môže rozpočet aj zamietnuť, vtedy sa rokovania o o ňom začínajú odznova. V minulosti europarlament rozpočet zamietol dvakrát, od roku 1986 však túto právomoc nevyužil. EP tiež kontroluje, ako sú rozpočtové výdavky využité.

Vplyv EP na život občanov únie

Od migrácie, cez ochranu údajov, až po bezpečnosť potravín, má práca europarlamentu priamy vplyv na život občanov celého európskeho spoločenstva. Myslia si to aj samotní občania EÚ.

Z prieskumu eurobarometra z júna 2023 vyplynulo, že občania únie vnímajú vedúcu úlohu EÚ pri riešení celého radu kríz. V období posledných rokov išlo najmä o pandémiu koronavírusu a pomoc EÚ pre členské štáty v podobe tzv. Plánu obnovy, vojnu na Ukrajine, či energetickú krízu ako reakciu na rusko-ukrajinský vojenský konflikt.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der... Foto: SITA/AP
Volodymyr Zelenskyj / Ursula von der Leyenová / Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas summitu EÚ-Ukrajina v Kyjeve, február 2023

Prevažná väčšina občanov EÚ si podľa prieskumu bola vedomá dosahu EÚ na ich každodenný život: s týmto názorom sa stotožňuje približne sedem z desiatich (71 %) občanov EÚ vrátane takmer pätiny (18 %), na ktorú majú opatrenia Únie „výrazný“ vplyv.

Na Slovensku si vplyv EÚ na každodenný život občanov uvedomuje až 82 % opýtaných, pričom 21 % respondentov považuje tento vplyv za výrazný.

Európania si v prieskume všímajú aj činnosť europarlamentu. Až 62 % respondentov z celej EÚ uviedlo, že v poslednom čase o ňom počuli. Na Slovensku je toto číslo ešte väčšie. O EP niečo nedávno počulo, čítalo alebo videlo v médiách až 72 % opýtaných.

Eurovoľby / Štrasburg / Európsky parlamentu / Čítajte viac Eurobarometer: Záujem o eurovoľby oproti tým posledným medzi Slovákmi stúpol

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Európsky parlament #eurovoľby 2024