Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Pravidlá volebnej kampane kandidátov v eurovoľbách 2024. Koľko môže minúť jedna strana a koľko koalícia?

Mandáty sa vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) prideľujú stranám aj volebným koalíciám, ktoré získali aspoň päť percent z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Je to rozdiel oproti voľbám do slovenského parlamentu, kde koalície potrebujú na postup viac percent, uviedol tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

03.05.2024 12:15
debata
vlajky EÚ slovensko SR Čítajte aj Prvýkrát bez Britov, Slovensko získa historicky najviac mandátov. Ako fungujú eurovoľby?

„Na rozdiel od parlamentných volieb je vo voľbách do EP len jedna hranica piatich percent potrebná na vstup do EP bez ohľadu na to, či ide o politickú stranu alebo koalíciu viacerých strán,“ ozrejmil rezort vnútra.

Volebná kampaň sa začína dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb, teda 10. februára 2024 a končí sa 48 hodín predo dňom konania volieb, dňa 5. júna 2024 o 23:59 h. Vtedy sa začína volebné moratórium.

Čo sa týka financovania volebnej kampane, strany na ňu môžu minúť v eurovoľbách najviac 3-milióny eur vrátane DPH. „V prípade vytvorenej koalície platí uvedený limit zvlášť pre každú politickú stranu tejto koalície,“ dodalo MV.

Financovanie volebnej kampane prináleží výlučne kandidujúcej politickej strane. Vo voľbách do Europarlamentu sú oprávnení viesť volebnú kampaň iba kandidujúce hnutia. Fyzické osoby sa v prípade neoprávneného vedenia volebnej kampane dopúšťajú priestupku a podnikatelia a právnické osoby správneho deliktu.

eurovolby Čítajte aj Manuál voliča v eurovoľbách: Krúžkujú sa maximálne dvaja kandidáti

Peniaze musí politická strana viesť na osobitnom platobnom účte. Údaje na osobitnom platobnom účte musia byť bezplatne, diaľkovo a nepretržite prístupné tretím osobám a musia zobrazovať prehľad platobných transakcií v rozsahu údajov o sume, dátume zaúčtovania, mene a priezvisku alebo názve platiteľa ako aj príjemcu, texte účtovného zápisu a variabilnom symbole.

Za finančné prostriedky na kampaň sa považujú všetky náklady vynaložené na zaplatenie predmetov volebnej kampane, ktoré boli zverejnené v čase volebnej kampane (vykonanie prieskumu verejnej mienky, vykonanie reklamnej alebo propagačnej akcie a podobne. Do limitu nákladov politickej strany sa okrem nákladov vynaložených na volebnú kampaň započítavajú aj náklady vynaložené na svoju propagáciu v čase začínajúcom 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb.

Kandidátnu listinu pre voľby do EP podalo 24 politických strán a jedna koalícia. Na kandidátnych listinách je 324 kandidátov. Termín na podanie kandidátok uplynul v nedeľu 10. marca o polnoci. Slováci budú 8. júna voliť 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie.

európsky parlament Čítajte aj Blaha, Ódor, Danko či Matovič. Máme kompletné kandidátky - kto všetko chce zastupovať Slovensko v Európskom parlamente?
debata chyba
Viac na túto tému: #volebná kampaň #Európsky parlament #voľby do Európskeho parlamentu #eurovoľby 2024