Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Odkaz Judity Laššákovej: Poukazujme na chyby, nie na osoby

Pre niektorých možno neznáme meno, pre iných rázna, striktná, ale spravodlivá. Aj taká je kandidátka do Európskeho parlamentu Judita Laššáková (SMER-SSD). Ako sa pozerá na Slovensko po útoku na predsedu vlády Roberta Fica v Handlovej a či ju to odradí od stretávania sa s ľuďmi prezradila v rozhovore pre denník Pravda.

22.05.2024 00:00
PHOTO-2024-05-20-14-06-41, pr, nepouzivat

Ste kandidátkou strany Smer do Európskeho parlamentu a často chodíte medzi ľudí. Organizujete prednášky o EÚ a tiež o kultúre s Marekom Ťapákom. Po atentáte na predsedu vlády Roberta Fica budete pokračovať v týchto aktivitách?

Slovenská republika mala na rozdiel od mnohých štátov doslova rozprávkový začiatok. Rozdelenie spoločného štátu s našimi západnými susedmi sa odohral bez násilností. Politika na Slovensku však už dlhšiu dobu prebieha prostredníctvom osobných útokov. Akoby politikom nešlo o systémové riešenia pre občanov a v prospech napredovania štátu, ale iba výlučne o zabezpečenie si vlastného volebného víťazstva. Devalvácia parlamentnej demokracie začala nekultúrnosťou pléna, kde sa majú prijímať zákony.

pr, nepouzivat

Základnou úlohou politikov v budúcnosti bude nielen zabezpečenie návratu kultúry do politiky, ale aj návratu tém, ktoré sú pre občanov dôležité. To sa však nedá dosiahnuť inak, ako vecnými argumentami, ktoré musia byť podložené aspoň elementárnou znalosťou veci. Jednou z možných ciest, ako toto dosiahnuť, bude postupovanie podľa určitých bodov. Najdôležitejšie je zadefinovanie si výsledku, ku ktorému chceme ako spoločnosť dospieť. Analýza možných riešení by mala byť prvoradá. Potom by mala nasledovať fáza, kde predstavíte svoj koncept. Ten viete urobiť buď na sociálnych sieťach, alebo osobne. O to sa snažíme už dlhšiu dobu aj s pánom Ťapákom. A určite s tým nemienime prestať.

Čo si myslíte o atentáte na Roberta Fica? Od stretávaní sa s občanmi vás to neodradilo?

Je ťažké spamätať sa z atentátu. A ani netvrdím, že to bude jednoduché. Mám však nádej, že to nebude nemožné. Robert Fico je bojovník, niekto, kto sa nevzdáva. Pravdou však je, že spracovať pokus o vraždu, nebude jednoduché. Ani pre nás, ani preňho. Otázkou zostáva, ako sa k pokusu o vraždu predstaviteľa štátu postavíme my všetci. Vyhovárať sa na iných nikam nepovedie. Chyby robia všetci, atentát na predstaviteľa štátu však predstavuje útok na základné princípy demokracie. To nie je fráza. Ak sa nenaučíme prijať rozhodnutie občanov vo voľbách, sme odsúdení ako štát na zánik. Slovami Isaaca Asimova „násilie je posledným útočiskom neschopných“.

PHOTO-2024-05-20-14-06-42, c

Hrubou chybou bolo, že politické špičky nekultivovali svoje vyjadrenia. Osobné útoky sa stali politickou zbraňou. Mnohí sa spoliehali na to, že ich sympatizantom postačuje, aby sa slovne zaútočilo na osobu politického súpera. Namiesto riešení v prospech občanov a štátu stačilo ohadzovať politického súpera invektívami. Toto musí skončiť! Je nutné sa zastaviť a hovoriť o politike a v politike vecne. A to sa nedá bez priameho kontaktu s ľuďmi. Treba vysvetľovať, hovoriť otvorene o procesoch a poukazovať na chyby, nie na osoby. Nemôžete robiť politiku pre ľudí, bez ľudí! Takže, nie! Neodradilo ma to. Nemyslím si, že pán, ktorý vystrelil na Roberta Fica, je pravidlom. On je výnimkou. A odmietam kolektívnu vinu kohokoľvek, takže sa s občanmi budem stretávať aj naďalej.

Vaše pôsobenie vo verejnom priestore začalo nástupom Igora Matoviča do kresla predsedu vlády. Tiež ste kritizovali jeho vládu a aj pani prezidentku. Budete aj vy miernejšia vo svojich vyjadreniach?

Opravím vás: vo verejnom priestore sa pohybujem od roku 2017. Moja kritika bola zameraná na kroky predstaviteľov štátu už vtedy. Zameriavala som sa na vecnú kritiku. Nemala som tendencie skĺznuť do osobných invektív. Pravdou však je, že ma nahnevalo vyjadrenie Richarda Sulíka, keď vyhlásil, že „aj ženám treba priznať ľudské práva“. Chápem, že v jeho prípade mohlo ísť o zle formulovanú myšlienku, ale ako politik si to nemôže dovoliť!

A áno, je pravdou, že som kritizovala aj Zuzanu Čaputovú, že nosí rozpustené vlasy. Ale to nebolo osobné. Ako predstaviteľ štátu musí aj prezident dodržiavať diplomatický protokol. Rozpustené vlasy sú u ženy – političky absolútne neprijateľné! Je rozdiel, ak kritizujete jej nos, len aby ste dehonestovali osobu, a ak kritizujete účes, ktorý odporuje diplomatickému protokolu.

PHOTO-2024-05-20-14-06-41 1 , pr, nepouzivat

Rovnako som kritizovala kroky Igora Matoviča a jeho vlády. Toto obdobie sa zapíše do slovenskej histórie ako obdobie neustáleho porušovania ľudských práv a základných slobôd. Nesúhlasím s tvrdením, že vláda Igora Matoviča a neskôr Eduarda Hegera boli konfrontované krízou Covid-19 a konfliktom na Ukrajine. Akoby tieto krízy neboli všade a v každom štáte EÚ! Igor Matovič mal z pozície predsedu vlády SR riadiť štát na základe odporúčaní pandemickej komisie, a nie riadiť pandemickú komisiu! Vlády oboch predsedov vlády, či už Igora Matoviča, ale aj Eduarda Hegera, permanentne porušovali Ústavu SR. A pani prezidentka sa tomu iba prizerala. Som presvedčená, že na chybné kroky politikov je nutné poukazovať, či už nám politik je alebo nie je sympatický. Dokonca by som povedala, že toho, koho sme voličom, by sme mali kritizovať viac. Inak aplikujeme dvojaký meter, ktorý iným vyčítame. Ale áno, budem sa snažiť byť miernejšia vo vyjadreniach. Atentát na Roberta Fica nastavuje zrkadlo každému.

Ak budete zvolená do Európskeho parlamentu, budete v prednáškach po Slovensku pokračovať?

Určite áno. Aj keď nie tak intenzívne. Europoslanec sa riadi kalendárom Európskeho parlamentu. V ňom sú zapracované zasadnutia výborov v Bruseli a zasadnutia pléna v Štrasburgu. Po veľkej plenárke potom nasleduje „zelený týždeň“, ktorý má europoslanec stráviť so svojimi voličmi v krajine, kde bol zvolený. Chcem a potrebujem sa s občanmi stretávať, iba tak viem komunikovať svoje kroky v Európskom parlamente.

Objednávateľ: SMER – sociálna demokracia, Súmračná 3263/25, 82102, Bratislava, IČO: 31801242 Dodávateľ: Agentúra SMER, s.r.o., Súmračná 25, 821 02, Bratislava, IČO: 35775726

chyba