Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Prieskum SANEP po atentáte: Kto má najväčšiu šancu dostať sa do europarlamentu? Hore je to tesné

Poslancov zo Slovenska do Európskeho parlamentu by podľa aktuálneho exkluzívneho prieskumu spoločnosti SANEP pre ta3 poskladalo šesť politických strán.

30.05.2024 07:00
debata (68)

Podľa aktuálneho exkluzívneho prieskumu spoločnosti SANEP pre televíziu TA3 z druhej polovice mája by voľby do Európskeho parlamentu vyhrala strana Smer s tesným náskokom pred Progresívnym Slovenskom. Stranu SMER by volilo 23,8 percenta opýtaných a Progresívne Slovensko 22,1 percenta respondentov, nasledovala by strana Hlas, ktorej by dalo hlas 13,8 percenta opýtaných. Prieskum vychádza iba z hlasov 24,2 % rozhodnutých voličov, ktorí by sa v období zberu dát týchto hypotetických volieb zúčastnili.

Do Európskeho parlamentu by sa ešte dostala Republika s podporou 9,1 percenta, Kresťanskodemo­kratické hnutie (6,5 percenta) a SaS (6 percent).

Pod hranicou zvoliteľnosti by skončilo Slovensko/Za ľudí (4,7 percenta), Magyar Szövetség – Maďarská aliancia (4,2 percenta), SNS (3,7 percenta), Demokrati (3 percenta) a Kotlebovci – ĽSNS (1,3 percenta). Zaujímavým zistením je, že len necelé dve tretiny respondentov sú v tejto chvíli pevne rozhodnutí, akú stranu či koalíciu budú voliť (58,1 %).

Agentúra SANEP tiež skúmala volebný potenciál jednotlivých strán a jadro ich podpory. Prieskum sa zameral na tie politické subjekty, ktoré dosiahli v druhej polovici mája minimálne päťpercentný volebný potenciál. Volebný potenciál hovorí, koľko hlasov by strana získala, ak by sa k nej priklonili všetci, ktorí zvažujú jej voľbu. Zahrnutí sú všetci respondenti, ktorí nevylučujú svoju účasť vo voľbách, teda aj nerozhodnutí voliči.

Najväčší volebný potenciál má v súčasnej dobe strana Smer (27,5 %) a strana Progresívne Slovensko (26,5 %). Tretí najväčší potenciál má Hlas (16,5 %). Päťpercentný a vyšší potenciál majú ešte strany Republika (10,5 %), siedmich a pol percentný potenciál majú zhodne Sas a Kresťanskodemo­kratické hnutie. Volebný potenciál Slovensko/Za Ľudí je teraz šesť a pol percenta, Maďarskej aliancie päť a pol percenta a Slovenskej národnej strany rovných päť percent.

Výsledky prieskumu tiež ukazujú skupiny skalných voličov jednotlivých strán. Pevne jadro Smeru je 17,1 percenta, Progresívneho Slovenska 14,2 percenta a tretiu najväčšiu skupinu skalných voličov má strana Hlas (8,4 percenta).

Exkluzívny prieskum spoločnosti SANEP pre televíziu ta3 bol uskutočnený v dňoch 24. – 28. mája 2024. Zber dát sa realizoval pomocou techniky CAWI na vybranej skupine v súhrne 2 400 opýtaných, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľov Slovenskej republiky vo veku 18+ rokov. Reprezentatívna vzorka bola vybraná metódou kvótneho výberu a zodpovedá sociodemografickému rozloženiu obyvateľov SR podľa údajov Slovenského štatistického ú­radu.

Štatistická chyba u uvedenej skupiny obyvateľov sa pohybuje v rozmedzí ±1,5%.

Všetky uvedené výsledky a modely sú platné iba v daný okamih zberu dát.

Peter Pellegrini Čítajte viac Prieskum SANEP o dôvere k politikom: Len jednému viac ľudí dôveruje ako nedôveruje

© Autorské práva vyhradené

68 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby do Európskeho parlamentu #eurovoľby 2024