Prvé exit polly zverejnené verejnoprávnou vysielacou spoločnosťou NOS však ukázali, že voľby v Holandsku vyhrá ľavicová aliancia pod vedením bývalého eurokomisára Fransa Timmermansa a porazí tak Wildersovu partaj PVV.
Ľavicová koalícia Zelených a Strany práce podľa odhadov získa osem mandátov, zatiaľ čo PVV o jeden menej. Na exit polle sa zúčastnilo približne 20 000 ľudí a jeho chybovosť je približne jedno kreslo, podotýka Reuters.
Volebné miestnosti uzavreli v Holandsku o 21.00 h. Voľby do EP sa v krajine, kde v novembrových parlamentných voľbách vyhral prekvapivo Wilders a jeho PVV, dostali do úzadia. I tak portál Euronews predpokladá vyššiu účasť, ako bola v posledných eurovoľbách v roku 2019 (41,93 percenta).
Najväčšiu volebnú účasť zaznamenali v Holandsku vo vôbec prvých priamych voľbách do EP v roku 1979. Vtedy prišlo k volebným urnám 58,12 percenta oprávnených voličov, vyplýva z údajov na stránkach EP.
Zástupcovia hlavných holandských strán sa ešte v predvečer volieb stretli v debate televíznej stanice NOS. Hlavnou témou bola najmä migrácia a otázka, aký veľký nápor migrantov ešte Európa zvládne, lídri deviatich najväčších strán však riešili aj medzinárodnú bezpečnosť, poľnohospodárstvo, klímu a sociálne zabezpečenie.
Čítajte aj Prvýkrát bez Britov, Slovensko získa historicky najviac mandátov. Ako fungujú eurovoľby?Prieskumy predpovedali strane PVV zisk ôsmich kresiel, čo pre ňu môže znamenať veľký úspech, v súčasnom Európskom parlamente totiž Wilders nemal žiadneho zástupcu.
Na dnešné holandské hlasovanie nadviaže v piatok Írsko a v sobotu pôjdu k volebným urnám voliči v Lotyšsku, na Malte a na Slovensku. Česko a Taliansko sú jediné dve krajiny, kde sa môže hlasovať dva dni – v ČR v piatok a sobotu, v Taliansku v sobotu a nedeľu.
Čítajte aj Eurobarometer: Záujem o eurovoľby oproti tým posledným medzi Slovákmi stúpolVoľby do EP sa konajú od 6. do 9. júna a začali práve v Holandsku. V piatok sa eurovoľby uskutočnia v Írsku a v sobotu v Lotyšsku, na Slovensku a Malte. Ďalších 20 krajín EÚ (Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Rakúsko, Grécko, Maďarsko, Litva, Luxembursko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Španielsko a Švédsko) organizuje voľby v nedeľu 9. júna. V dvoch štátoch sa uskutočnia voľby počas dvoch dní, konkrétne 7. – 8. júna v Česku a 8. – 9. júna v Taliansku. Z tohto dôvodu budú známe prvé výsledky až v nedeľu o 23. hodine, keď sa uzavrú volebné miestnosti v Taliansku.
Do europarlamentu si voliči zvolia 720 poslancov. Ich počet sa oproti funkčnému obdobiu 2019 – 2024 zvýši o 15. Viac ich bude mať aj Holandsko, zatiaľ čo v predošlom funkčnom období sedelo v EP 29 holandských poslancov, v rokoch 2024 – 2029 ich bude o dvoch viac.