Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Eurovoľby 2024: Na Slovensku sa skončilo hlasovanie, výsledky budú v nedeľu v noci (online)

Krajiny Európskej únie pokračujú vo volebnom maratóne. Na Slovensku sa otvorili volebné miestnosti v sobotu o 7:00 h a hlasovalo sa do 22:00 h. Oficiálne výsledky zverejní Štatistický úrad SR až v nedeľu po 23.00 h, keď sa ako v poslednej krajine EÚ skončia dva dni trvajúce talianske voľby.

08.06.2024 05:55 , aktualizované: 22:30
debata (254)
Čaputová: Môžeme ovplyvniť budúcnosť Slovenska aj Európskej únie
Video
Pellegrini: EÚ musí prijať rozhodnutia o svojom budúcom fungovaní
Video

To najdôležitejšie

Na snímke Jozef Černek a Júlia Černeková z...
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová...
+49Na snímke zvolený prezident Peter Pellegrini vo...

22:30 Vo voľbách do EP ako prví už vo štvrtok hlasovali Holanďania. V sobotu popoludní sa skončili eurovoľby v Česku, kde sa začali už v piatok. Na Slovensku, v Lotyšsku a na Malte sa volilo v sobotu. Pre Talianov bola sobota prvým volebným dňom. Vo väčšine krajín európskeho bloku budú voliči vyberať europoslancov v nedeľu.

22:20 Drvivá väčšina z 5 930 volebných miestností určených na hlasovanie v dnešných voľbách do Európskeho parlamentu sa uzatvára. Na brífingu to potvrdil predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda. Výnimkou sú tri miestnosti v Palárikove v okrese Nové Zámky, ktoré pre incident s bielym práškom budú otvorené dlhšie. Volebné moratórium sa tak skončí v nedeľu 9. júna o 01:00.

„Dá sa povedať, že vo všeobecnosti voľby prebehli pokojne,“ povedal Burda.

Policajný prezident Ľubomír Solák doplnil, že polícia riešila v podvečerných hodinách dva incidenty. V Spišskej Tepličke v okrese Poprad mala členka okrskovej komisie podozrenie, že podpredseda komisie je pod vplyvom alkoholu. „Hliadka prišla a následne bol podpredseda vykázaný von,“ povedal Solák. Druhý incident sa podľa neho týkal jedného okrsku v Košiciach, kde si člen komisie časť nepoužitých volebných lístkov popísal a potom položil do tašky. „Je to v štádiu priestupku,“ dodal policajný prezident.

22:01 Väčšina volebných miestností na Slovensku sa zatvorila. Komisie v nich začínajú sčítavať hlasy. V troch volebných okrskoch v Palárikove (okres Nové Zámky) sa hlasovanie predlžuje, do nedele (9. 6.) 1.00 h platí stále volebné moratórium. Definitívne výsledky eurovolieb sa zverejnia v nedeľu po 23.00 h.

Dlhšie sa hlasuje v troch volebných okrskoch v Palárikove, ktoré dopoludnia na čas uzatvorili pre nález bieleho prášku. Jednu z nich zavreli na tri hodiny, hlasovanie sa v nej predĺžilo do nedele 1.00 h. Analýza ukázala, že neznámy biely prášok nie je životu nebezpečný, ale išlo o škrob.

Definitívne výsledky eurovolieb vrátane informácií o účasti budú zverejnené v nedeľu po 23.00 h po ukončení hlasovania vo všetkých krajinách Európskej únie. Zverejnia ich na stránke www.volbysr.sk. Výsledky zároveň oficiálne potvrdí komisia na tlačovej konferencii. Predbežné výsledky do tohto času nebude Štatistický úrad SR zverejňovať.

21:45 Nemecký kancelár Olaf Scholz na záver predvolebnej kampane, ktorú sprevádzali násilnosti, vyhlásil, že sloboda slova musí byť chránená za každú cenu. Sľúbil, že zakročí proti každému, kto ju ohrozí, napísala agentúra Reuters. Nemci zamieria k volebným urnám vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) v nedeľu.

V prejave na záverečnom mítingu svojej strany v rámci kampane pred voľbami do EP Scholz poukázal na incident z minulého týždňa, keď muž pôvodom z Afganistanu zabil na protiislamskom zhromaždení policajta. Hoci Scholz odvtedy sľúbil sprísniť pravidlá pre deportácie, podľa analytikov by tento incident mohol v nedeľu pri volebných urnách mierne posilniť krajne pravicovú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá dlhodobo presadzuje oveľa prísnejší postup voči migrácii.

21:00 Maďarský opozičný líder Péter Magyar vyzval v sobotu na záver predvolebnej kampane desaťtisíce svojich priaznivcov, aby podporili jeho stranu v nedeľných voľbách do Európskeho parlamentu.

„Vytvorme nové puto! Vezmime si Maďarsko späť, krok za krokom,“ vyzval 43-ročný Magyar účastníkov zhromaždenia na budapeštianskom Námestí hrdinov.

„Ak to chcete aj vy, Maďarsko bude krajinou spravodlivosti, úcty a zákonov. Maďarsko nebude klinom, ale spojnicou medzi Východom a Západom,“ dodal Magyar.

Mnohí účastníci zhromaždenia mávali maďarskými zástavami a v rukách držali plagáty s nápismi ako „Prebuďte sa Maďari“ či „Sme pánmi svojej budúcnosti“.

Péter Magyar je podpredseda mimoparlamentnej strany TISZA (Strana úcty a slobody), ktorá vznikla iba v apríli tohto roku, no rýchlo sa stala najsilnejšou opozičnou silou v Maďarsku, a líder jej kandidátky v eurovoľbách. Pre verejnosť sa stal známym po vypuknutí aféry okolo amnestie v pedofilnej kauze, pre ktorú vo februári odstúpila maďarská prezidentka Katalin Nováková.

Magyar bol ženatý s bývalou ministerkou spravodlivosti Judit Vargovou. Zastával funkcie vo vládnych inštitúciách a štátnych podnikoch, no vo februári sa názorovo rozišiel s premiérom Viktorom Orbánom.

Na sobotňajšom zhromaždení obvinil Orbána, že chce izolovať Maďarsko od Európy a zahnať ho do náručia Ruska. Ak by sa dostal do vlády, zaviedol by euro a snažil sa získať späť finančné prostriedky, ktoré EÚ zmrazila pre porušovanie zásad právneho štátu Orbánovou vládou.

Prieskumy verejnej mienky ukázali, že Orbánov Fidesz vo voľbách do EP jednoznačne zvíťazí a získa 11 – 13 mandátov. Strane TISZA prieskumy predpovedajú zisk šiestich až siedmich mandátov.

Poslanci Fideszu boli až do marca 2021 v skupine konzervatívnej Európskej ľudovej strany (EPP). Jej líder Manfred Weber nedávno povedal, že stranu TISZA by rád videl v radoch EPP.

Fidesz vo voľbách do EP od vstupu Maďarska do EÚ pred 20 rokmi nikdy nezískal menej ako 40 percent hlasov. Žiadnej opozičnej strane sa od roku 2009 nepodarilo získať viac ako 20 percent hlasov.

20:28 Hlasy voličov v európskych voľbách v Česku sčítali volební komisári vo všetkých okrskoch, vyplýva z večerného oznámenia Českého štatistického úradu na sociálnej sieti X. Údaje z posledného okrsku dostali štatistici o 19.40 h, teda o zhruba pol hodinu skôr ako pri minulých voľbách do Európskeho parlamentu pred piatimi rokmi.

Celkové výsledky vrátane účasti zverejní štatistický úrad v nedeľu neskôro večer po tom, ako sa uzavrú všetky volebné miestnosti v Európskej únii, konkrétne v Taliansku.

20:25 Policajná hliadka bola na základe oznámenia na číslo 158 vyslaná do jednej z okrskových volebných miestností do Spišskej Teplice v okrese Poprad. Podpredseda komisie na východnom Slovensku vykazoval podľa ďalších prísediacich komisie známky požitia alkoholu. Ako informovalo Komunikačné oddelenie Prezídia Policajného zboru, policajti podpredsedu volebnej komisie vyzvali, aby sa podrobil dychovej skúške na alkohol, ten však kontrolu odmietol. Následne na vyzvanie predsedu volebnej komisie volebnú miestnosť opustil. Vec bola zadokumentovaná ako priestupok proti poriadku v správe.

20:10 Špeciálne podujatie známe ako „Volebná noc“, ktoré je pripravené na nedeľu večer v bruselskom sídle Európskeho parlamentu (EP) bude hostiť vyše 1 000 novinárov.

Podujatie už niekoľko mesiacov pripravujú a organizujú zamestnancami europarlamentu. Veľká rokovacia sála EP sa na noc z nedele na pondelok premení na vyše desať hodín na obrovské mediálne centrum s predstaviteľmi stoviek médií z celého sveta, vrátane Slovenska.

Tohoročné hlasovanie, ktoré dotvorí budúcu podobu europarlamentu aj ostatných inštitúcií EÚ a rozhodne o budúcom smerovaní Únie, je vzhľadom na situáciu vo svete aj vo vnútri EÚ považované za najdôležitejšie v histórii.

Pasáž medzi budovami na treťom poschodí Európskeho parlamentu, pomenovaná po gréckom expremiérovi Konstantinosovi Karamanlisovi, bola už v sobotu olemovaná stojanmi pre kamery televíznych štábov. Akreditovaní novinári budú mať prístup do najmenej štyroch tlačových miestností, vrátane hlavnej rokovacej sály, ktorá je bežne vyhradená len europoslancom.

20:00 Desaťtisíce demonštrantov vyšli v sobotu do ulíc viacerých nemeckých miest a vyzývali občanov, aby vo voľbách do Európskej únie hlasovali proti krajnej pravici. V centre Berlína sa podľa údajov organizátorov zišlo zhruba 30 000 ľudí.

Demonštranti v Berlíne niesli aj transparenty s heslami ako „Stop nenávisti“ či „Preč s rasizmom“. Niektorí zase v rukách držali jednotlivé písmena spoločne tvoriace slogan „Choďte voliť!“ sprevádzaný žltými hviezdami odkazujúcimi na vlajku EÚ. Obdobné demonštrácie s tisíckami účastníkov sa v sobotu konali aj v Stuttgarte, Lipsku, Drážďanoch, Mníchove či Frankfurte nad Mohanom.

Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že protiimigračná krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) by mohla v nedeľu, keď sa budú v Nemecku konať eurovoľby, získať až 15 percent hlasov. Ak by sa tak stalo, bol by to podľa AFP jej doteraz najlepší výsledok, a to aj napriek viacerým škandálom, ktoré v ostatnom období zažíva.

18:15 Vo vyše sedemtisícovej obci Ivanka pri Dunaji je počas eurovolieb rušnejšie ako inokedy. „Súbežne“ s hlasovaním v štyroch volebných okrskoch sa totiž v tamojšom kaštieli koná Medzinárodná výstava ruží.

ruže Čítajte viac Eurovoľby v Ivanke pri Dunaji rozvoňala výstava ruží. Na Slovensko sa díva celá Európa, zaznelo pred volebnou miestnosťou

17:40 Polícia okrem incidentu v Palárikove riešila aj niekoľko ďalších incidentov, napríklad predsedu okrskovej volebnej komisie v Trnave, ktorý nastúpil do volebnej komisie pod vplyvom alkoholu. V dychu mu policajti podľa prezidenta Policajného zboru Ľubomíra Soláka namerali takmer 1,5 promile alkoholu. „O 13.00 h bola zvolená nová predsedníčka komisie a komisia funguje ďalej,“ dodal.

Ďalšie väčšie problémy policajti nezaznamenali. „Voľby prebiehajú pokojne. Stretávame sa iba s drobnými incidentmi, na čo členovia okrskových komisií využívajú našu infolinku,“ uviedla riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra Eva Chmelová.

Na snímke volebná miestnosť číslo 3, kde našli... Foto: TASR, Henrich Mišovič
SR voľbyEP24 Palárikovo otvorenie volebná miestnosť NRX Na snímke volebná miestnosť číslo 3, kde našli biely prášok, ktorú opätovne otvorili počas volieb do Európskeho parlamentu na Základnej škole s materskou školou K. Strmeňa v Palárikove v okrese Nové Zámky v sobotu 8. júna 2024.

Burda zároveň upozornil verejnosť, že pokusy o vynesenie nepoužitých volebných lístkov z miestnosti je priestupkom, za ktorý môže byť uložená pokuta vo výške 33 eur. „Chcem porosiť všetkých voličov, aby naozaj rešpektovali povinnosť a volebné lístky, ktoré nepoužili, vhodili do krabice, ktorá je na to určená,“ dodal Burda.

Na snímke voliči prichádzajú na Základnú školu... Foto: TASR, Henrich Mišovič
SR voľbyEP24 Palárikovo otvorenie volebná miestnosť NRX Na snímke voliči prichádzajú na Základnú školu s materskou školou K. Strmeňa v Palárikove počas volieb do Európskeho parlamentu v sobotu 8. júna 2024.

17:12 Volebné moratórium v rámci sobotňajších volieb do Európskeho parlamentu predĺžili o tri hodiny. Na celom území SR potrvá do nedele (9. 6.) 1.00 h. Dôvodom je predpoludňajší incident vo volebnej miestnosti v Palárikove, ktorú pre nález bieleho prášku na tri hodiny uzatvorili. Informoval o tom predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda.

„V Palárikove boli dokopy uzatvorené tri okrsky a ten, ktorý bol najdlhšie, bol presne od deviatej do presne dvanástej hodiny, to znamená, že v túto chvíľu vieme povedať, že moratórium sa naozaj predĺži do jednej hodiny rannej. Dúfajme, že sa už nejaký zásadnejší incident nestane, ktorý by nám ho predĺžil ešte viac,“ poznamenal. Prezident Policajného zboru Ľubomír Solák doplnil, že látka, ktorú objavili v Palárikove, bola v skutočnosti kombinácia škrobu, kypriaceho prášku a vanilkového pudingu.

16:00 Nikdy vo svojej histórii nemali Slováci možnosť mať vplyv na politiku týkajúcu sa celého kontinentu, takúto možnosť dostali až vstupom do Európskej únie (EÚ). To si treba uvedomiť a vážiť. Rovnako tak uvážlivo, s rozumom a odbornosťou i so zreteľom na budúcnosť túto možnosť využívať. Myslí si to Staromešťan Miroslav Behina.

eurovoľby Čítajte viac Vplyv na politiku kontinentu máme vďaka EÚ, hovoria Bratislavčania. Banskobystričania v EÚ vítajú najmä otvorený trh či slobodu cestovať

14:55 Predseda okrskovej volebnej komisie v Trnave nastúpil do volebnej komisie pod vplyvom alkoholu. Oznámenie preverovala privolaná polícia. Opakovaná dychová skúška potvrdila u predsedu okrskovej komisie alkohol, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave.

Prípad opitého predsedu okrskovej volebnej komisie riešila okresná volebná komisia v Trnave. Tá potvrdila, že udalosť nemala vplyv na narušenie a priebeh konania volieb.

Všetkých 46 volebných miestností v Trnave ráno otvorili načas. Priebeh volieb je v krajskom meste zatiaľ pokojný. Policajné hliadky monitorujú nielen okolie volebných miestností, ale aj sídiel okrskových či okresných volebných komisií na území celého kraja.

14:29 Kontrolné chemické laboratórium potvrdilo, že neznáma biela látka, ktorú našli pri hlasovacích lístkoch v Palárikove, nebola nebezpečná. Potvrdili, že išlo o škrob. Informovalo o tom ministerstvo vnútra.

V Palárikove prerušili voľby do Európskeho parlamentu a moratórium sa tak predĺži. Dôvodom bol biely prášok, ktorý našli v hlasovacích lístkoch. Uzatvorené boli tri volebné miestnosti. Na mieste zasahovala polícia a hasiči, pričom budovu museli evakuovať a neznámu látku poslať na rozbor. Miestnosti bolo zatvorené od deviatej, pričom krátko po 10:00 dve miestnosti otvorili. Tretiu miestnosť otvorili až okolo 12:00.

Ako sa volí v Devínskej Novej Vsi?
Video

14:05 Hlasovanie v českých voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré boli v poradí piate, sa dnes o 14.00 h skončilo. Voliči v nich rozhodli o tom, ktoré z 30 kandidujúcich strán, hnutí a ich koalícií obsadili svojimi adeptmi kreslá 21 českých europoslancov a do akej miery sa presadili protestné zoskupenia.

Víťazstvo by podľa prieskumov i stávkových kurzov malo obhájiť opozičné hnutie ANO pred vládnou koalíciou Spolu. Výsledky hlasovania budú zverejnené až v nedeľu pred polnocou, keď sa skončí hlasovanie vo väčšine štátov EÚ.

Volebná komisia o začiatku eurovolieb na Slovensku
Video

14:00 Sobotňajšie voľby do Európskeho parlamentu sú poslednými, ktoré ako zapisovateľka štátnej volebnej komisie i riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra (MV) SR absolvuje Eva Chmelová. Ku koncu júna sa rozhodla odísť do dôchodku. Potvrdil to minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas), ktorý jej v sobotu prišiel poďakovať za dlhoročné pôsobenie v štruktúrach rezortu.

Priznal, že meno Chmelovej, ktorá na MV pracuje od roku 1991, sa mu automaticky spája s vyhlasovaním volieb. „Je a vždy bola veľká profesionálka. Je pre mňa česť sa dnes s ňou aspoň takto formálne rozlúčiť, budem rád, keď si ešte do jej odchodu nájdeme čas na stretnutie,“ uviedol minister.

Minister zároveň Štátnej komisii pre voľby a kontrolu financovania politických strán navrhol Chmelovej nástupcu, ktorý ju nahradí vo funkcii šéfa odboru volieb MV i na poste zapisovateľa štátnej volebnej komisie. Má ním byť Martin Gajdoš. „Prešiel výberovým konaním a dlhé roky spolupracoval aj s Chmelovou, takže som presvedčený o tom, že ten priebeh zabezpečenia ďalších volieb bude hladký,“ dodal minister.

13:35 V bratislavskej Petržalke bola k 9:00 volebná účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu približne na úrovni šesť percent, čo znamená, že odvolilo približne 5-tisíc voličov. Pre agentúru SITA to uviedol Dávid Pavlík z referátu komunikácie mestskej časti. „Priebeh volieb v Petržalke je zatiaľ pokojný, máme aj takmer 500 obyvateľov, ktorí prišli voliť s hlasovacími preukazmi,“ poznamenal.

Vo volebnej miestnosti v Materskej škole (MŠ) Fialová v petržalskej štvrti Slnečnice evidovali v ranných hodinách prevažne starších voličov. „Prišlo aj zopár rodiniek, ktoré v tomto priaznivom počasí plánujú výlety, takže stihli ešte odvoliť a vyberú sa na výlet do prírody,“ priblížil Pavlík. Ako dodal, očakávajú aj 100-ročného voliča, ktorý pravidelne chodieva voliť do volebnej miestnosti v MŠ Fialová.

13:30 Účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu v sobotu po 10.00 h už na mnohých miestach Českej republiky presiahla 30 percent. Je tak vyšší ako pred piatimi rokmi. Volebná komisia ani policajné prezídium zatiaľ neevidujú žiadne problémy alebo incidenty. Vyplýva to z informácií ČTK od volebných komisií a samospráv. Volebné miestnosti sa uzavrú o 14.00 h, výsledok volieb bude zverejnený v nedeľu neskoro večer.

12:30 Výsledky volieb do Európskeho parlamentu budú tesné a ide v nich o veľa. Uviedol to predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, ktorý predpoludním v Bratislave odovzdal svoj hlas. Súčasne vyzval občanov SR, ktorým záleží na budúcnosti krajiny, aby prišlo voliť a neprepadli tak ich hlasy. „Rozhodujeme sa, akí ľudia nás budú reprezentovať v EÚ. Aký signál vyšleme doma i v zahraničí. Preto prosím každého a každú, komu záleží na našom európskom ukotvení, nájdite si čas, a choďte využiť svoje volebné právo. Každý hlas môže rozhodnúť o tom, či vyhrá proeurópske Slovensko,” uzavrel Šimečka.

12:20 Minister vnútra a predseda strany Hlas už odvolil.

12:17 Volebné moratórium v sobotňajších voľbách do Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku sa predĺži minimálne o tri hodiny. Dôvodom je incident v jednej z volebných miestností v Palárikove. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduarda Burdu a prezidenta Policajného zboru Ľubomíra Soláka.

„Čas volieb v tomto okrsku a v tých ďalších priľahlých sa predĺži v túto chvíľu minimálne o tri hodiny, to znamená, že aj samotné moratórium sa predlžuje o tri hodiny,“ poznamenal Burda na sobotňajšej tlačovej konferencii.

Solák spresnil, že vzorku neznámeho bieleho prášku odobrali na analýzu. Nejde podľa neho o nebezpečný materiál, ale treba počkať na výsledky analýzy. „Nemôžeme robiť nejaké predčasné závery a rozhodnutia vo vzťahu k otvoreniu volebnej komisie,“ povedal.

Polícia sa okrem toho zaoberala aj niekoľkými ďalšími incidentmi, no vo väčšine volebných miestností je priebeh pokojný. „V súčasnej chvíli sa na opatreniach aj v súvislosti so zvýšenou bezpečnostnou situáciou podieľa viac ako 1300 policajtov,“ doplnil Solák.

12:15 Incident v Palárikove eviduje aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). „Niekedy sa aj takéto incidenty udejú, ale, našťastie, sa nikomu nič nestalo. Takže ide o vec, ktorú musíme riadne prešetriť, a zabezpečiť to, aby ten priebeh bol plynulý,“ povedal s tým, že polícia robí všetko pre to, aby eurovoľby prebiehali v pokoji.

Dve z troch volebných miestností v Palárikove (okres Nové Zámky), ktoré uzatvorili v súvislosti s nálezom bieleho prášku, krátko po 10.00 h opäť otvorili.

12:12 Veľmi nízky záujem sprevádza dosiaľ voľby do Európskeho parlamentu na najväčšom rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. Dve volebné miestnosti v priestoroch komunitného centra boli od rána okrem členov volebných komisií prevažne prázdne, za prvé štyri hodiny prišlo odvoliť len zopár záujemcov.

V dvoch okrskoch na Luníku IX je zapísaných celkovo takmer 5000 oprávnených voličov. „Otvorili sme o 7.00 h, všetko prebieha zatiaľ v poriadku, bez problémov, účasť je zatiaľ veľmi nízka. Voliči tu však zvyknú chodiť skôr po 18.00 h,“ povedal pre TASR predseda okrskovej komisie číslo 1 Rastislav Šanta. Záujem o hlasovanie do prenosnej schránky v okrskoch neevidujú. Voliči, ktorí už odvolili, boli podľa Šantu v procese hlasovania zorientovaní a nepotrebovali usmernenie. „To boli ľudia, ktorí zrejme vedeli presne, čo chcú, odvolili a išli preč,“ povedal. Nízku účasť si Šanta vysvetľuje tým, že europarlament je pre miestnych ľudí príliš vzdialený, na sídlisku nezaregistroval ani intenzívnejšiu predvolebnú kampaň.

estská časť Luník IX je s výnimkou komunálnych volieb známa rekordne nízkou volebnou účasťou. Pred piatimi rokmi pri eurovoľbách bola na úrovni 3,10 percenta.

12:05 Voliči prichádzali do volebnej miestnosti v kultúrnom dome v Zálesí pri Bratislave aj krátko pred poludním, k volebným urnám mohlo v obci prísť doteraz okolo desať percent oprávnených voličov. „Dúfame, že účasť bude minimálne taká ako v minulom období, keď sa volilo do Európskeho parlamentu. Vtedy sme mali niečo okolo 35 percent,“ skonštatovala starostka Zálesia Martina Dobrovodská. Ľudia podľa nej chodia voliť priebežne. „Zatiaľ sme nezaevidovali žiadne problémy. Volebná miestnosť bola otvorená včas, hneď ráno o siedmej bez nejakých problémov,“ dodala.

Starostka Zálesia: Dúfam, že účasť bude minimálne taká ako naposledy, problémy neevidujeme
Video

12:00 Na Malte, v Lotyšsku i SR sa sobotu konajú voľby do Európskeho parlamentu. Hlasovanie v sobotu otvorili v Taliansku, kde bude pokračovať aj v nedeľu. Volebné miestnosti sú v sobotu otvorené i v ČR, kde sa voľby začali v piatok popoludní.

Voľby do Európskeho parlamentu sa vo väčšine členských krajín EÚ konajú až v nedeľu 9. júna. V tento deň budú hlasovať obyvatelia 20 krajín vrátane Maďarska, Poľska, Rakúska, či Francúzska a Nemecka, pripomenula AP.

Na snímke posledné prípravy na komunálne voľby... Foto: TASR, Claudio Sebastiani/ANSA
Taliansko EÚ EP voľbyEP24 hlasovanie Na snímke posledné prípravy na komunálne voľby a voľby do Európskeho parlamentu v Perugii 8. júna 2024. Na Malte, v Lotyšsku i SR sa sobotu konajú voľby do Európskeho parlamentu. Hlasovanie v sobotu otvorili v Taliansku, kde bude pokračovať aj v nedeľu.

V Holandsku sa voľby konali vo štvrtok 6. júna. Obyvatelia Estónska môžu od 3. do 8. júna hlasovať prostredníctvom pošty či on-line. Volebné miestnosti tam budú k dispozícii 9. júna.

Počas dvoch dní je možné hlasovať v ČR (7. – 8. júna) aj v Taliansku (8. – 9. júna). V piatok sa eurovoľby uskutočnili v Írsku.

Prvé výsledky budú až v nedeľu večer, keď sa uzavrú volebné miestnosti vo všetkých krajinách.

Do europarlamentu si voliči zvolia 720 poslancov. Ich počet sa oproti funkčnému obdobiu 2019 – 2024 zvýši o 15.

11:50 Voliť v ktorejkoľvek volebnej miestnosti na Slovensku sa dá len s vopred vybaveným hlasovacím preukazom. Počas soboty sa už vybaviť nedá.

Spolu s hlasovacím preukazom musí volič vo volebnej miestnosti predložiť aj občiansky preukaz alebo pobytový preukaz občana Európskej únie. Volič môže s vydaným hlasovacím preukazom voliť aj v mieste trvalého pobytu, musí ho mať však so sebou.

11:40 Každý, kto je presvedčený o tom, že Európska únia je úžasný projekt a že Slovensko by malo byť jeho súčasťou a mať v ňom jasný a rozumný hlas, by mal dnes prísť voliť. Povedal to bývalý prezident Andrej Kiska po tom, ako dnes ráno o 9:30 odvolil vo volebnej miestnosti na Mestskom úrade v Poprade.

Exprezident uviedol, že hoci pred samotnými voľbami vyskúšal aj volebnú kalkulačku, na záver sa riadil osobnými preferenciami. Za výhodu označil to, že mnohých ľudí z kandidátov pozná. „Volil som tých, ktorých osobne poznám, a o ktorých viem, že budú garanciou toho, že Slovensko bude jasne a rozumne zastúpené,“ poznamenal.

Kiska zdôraznil, že Európska únia spája a dáva možnosť žiť v jednej obrovskej silnej modernej demokratickej rodine. „Vždy sa nájdu hlasy, ktoré to budú spochybňovať, ktoré si na tom budú naháňať svoje volebné hlasy, ale každý rozumný človek vie, o čom Európska únia je a že chceme žiť v jednej spoločnej Európe,“ dodal.

11:27 Dve z troch volebných miestností v Palárikove (okres Nové Zámky), ktoré uzatvorili v súvislosti s nálezom bieleho prášku, krátko po 10.00 h opäť otvorili. Informovala o tom polícia.

„Tretia volebná miestnosť zostáva uzatvorená do zistenia predbežného výsledku závažnosti neznámej látky laboratóriom civilnej ochrany,“ uviedla Zuzana Hrabovská z komunikačného odboru Prezídia Policajného zboru (PZ).

Neznámy prášok sa mal nachádzať na hlasovacích lístkoch, incident nahlásili približne o 9.00 h. Volebné miestnosti polícia zatvorila a budovu, v ktorej sa nachádzali, evakuovala. „Na miesto boli vyslané ďalšie hliadky PZ a policajti kriminálnej polície, ktorí aktuálne realizujú potrebné úkony v nevyhnutnom rozsahu,“ dodala Hrabovská.

Ďalší incident, ktorý polícia zaznamenala, sa stal v Poprade. Kontaktoval ju občan s tvrdením, že mu neumožnili voliť. „Pri následnom preverení políciou bolo zistené, že oznamovateľ vo volebnej miestnosti predkladal rôzne kópie písomností vyhotovené pod jeho menom, zároveň však odmietol preukázať svoju totožnosť občianskym preukazom,“ uviedla policajná hovorkyňa.

Očakáva sa, že incident v Palárikove výrazne predĺži volebné moratórium.

11:10 Prezidentka SR Zuzana Čaputová opätovne vyzvala voličov na účasť vo voľbách do europarlamentu. Urobila tak po tom, ako v sobotu odvolila v Pezinku. Predpokladá, že volebná účasť bude tento rok vyššia.

Prezidentka Čaputová odvolila v Pezinku
Video

„Sú to dôležité voľby, ako všetky voľby, pretože v každých z nich môžeme ovplyvniť budúcnosť Slovenska a v tomto prípade budúcnosť aj Európskej únie, ktorej sme súčasťou. Je to už vyše 20 rokov náš životný priestor, priestor, ktorý nám poskytuje bezpečie, istotu a, samozrejme, ekonomickú prosperitu,“ poznamenala.

Hlava štátu poukázala na nízku volebnú účasť v predchádzajúcich eurovoľbách. Verí, že tento rok príde svoj názor vyjadriť viac občanov SR. Odhaduje vyššiu volebnú účasť. Odôvodnila to tým, že v minulosti boli eurovoľby predmetom záujmu iba časti politického spektra, no tento rok mobilizovali svojich voličov všetky strany. „Myslím si, že táto mobilizácia voličov môže byť rozhodujúci faktor na zvýšenie účasti,“ dodala.

11:00 Európska únia (EÚ) dnes stojí na rázcestí a musí prijať závažné rozhodnutia o svojom budúcom fungovaní. V sobotu to skonštatoval zvolený prezident Peter Pellegrini, ktorý svoj hlas v eurovoľbách odovzdal vo volebnej miestnosti v obci Králiky pri Banskej Bystrici. Slovákov vyzval, aby prišli k volebným urnám a verí, že účasť bude tentoraz vyššia ako v roku 2019.

Pellegrini: EÚ musí prijať rozhodnutia o svojom budúcom fungovaní
Video

„Európske voľby nie sú len voľby o Európskom parlamente, ale sú to aj voľby, ktoré sa bytostne dotýkajú Slovenskej republiky,“ uviedol Pellegrini. Dodal, že EÚ bude musieť prehodnotiť viacero svojich politík. „Budeme musieť hovoriť o tom, ako EÚ zastaví prepad svojho priemyslu, hospodárstva a konkurencieschop­nosti, aby sa naspäť vrátila medzi top ekonomické oblasti sveta, kde, žiaľ, svoje postavenie stráca,“ skonštatoval zvolený prezident.

Pellegrini vyzval Slovákov, aby sa v sobotu zúčastnili na voľbách do europarlamentu. „Pretože rozhodnutia, ktoré tam aj poslanci zvolení za Slovenskú republiku budú prijímať, majú často zásadný dosah na nás všetkých,“ uviedol. Najnižšiu volebnú účasť Slovenska v rámci Únie označil za „nepekné prvenstvo“ a verí, že tentoraz príde ľudí viac.

Tohtoročnú kampaň vo voľbách do Európskeho parlamentu na Slovensku zhodnotil zvolený prezident ako viditeľnejšiu, členstvo Slovenska v EÚ označil za úspešný príbeh. „Slovensko sa posunulo v kvalite života výrazne dopredu, čo by sme bez členstva v EÚ a výrazných zdrojov, ktoré k nám plynú, nemohli dokázať,“ dodal Pellegrini.

10:55 V Zálesí pri Bratislave odovzdal svoj hlas aj Peter. Očakáva, že vyššia volebná účasť bude nielen u nich v obci, ale aj v rámci celého Slovenska. Myslí si, že k volebným urnám príde tento raz viac ako 30 percent oprávnených voličov.

Volič Peter: Prekáža mi, že sa z Európy robí strašiak, doteraz som sa zúčastnil každých volieb
Video

Hovorí, že voľby do EP sú rovnako dôležité ako každé iné voľby. „Ja som sa doteraz zúčastnil úplne každých volieb. Čo sa európskych volieb týka, prekáža mi, že sa z Európy robí veľký strašiak. Robia to najmä slovenskí politici, pričom Európa priniesla stabilitu a prosperitu. Slovenskí politici tí nám práveže berú nádej, a mám pocit, že aj zdravý rozum a v poslednú dobu už aj semafory,“ pokračoval.

Účasť vo voľbách považuje nielen za svoje občianske právo, no aj za svoju povinnosť. „Hlavne aj voči tým minulým generáciám, kedy za komunizmu ísť voliť bola len formalita,“ podotkol a dodal, že pred vyše storočím nemali na našom území hlasovacie právo dokonca ani ženy. „Každá žena, ktorá voliť nejde, tak ju osobne neviem veľmi pochopiť,“ dodal.

10:30 Voličom je počas volebného dňa k dispozícii infolinka Ministerstva vnútra SR. Obrátiť sa na ňu môžu s otázkami k voľbám do Európskeho parlamentu.

Pracovníci na otázky týkajúce sa volieb odpovedia na telefónnych číslach 02/4859 2317 a 02/4859 2312. Linka bude k dispozícii do 22.00 h.

Volič Michal: Na Slovensko sa díva v týchto dňoch celá Európa, účasť vo voľbách do EP považujem za svoju povinnosť
Video

10:25 Volič, ktorý nemôže zo závažných dôvodov, najmä zdravotných, prísť do volebnej miestnosti, môže hlasovať prostredníctvom prenosnej schránky. Požiadať o ňu treba okrskovú volebnú komisiu. Informuje o tom ministerstvo vnútra.

Hlasovať do schránky môže len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková komisia zriadená. V prípade hlasovania mimo volebnej miestnosti volič nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky znehodnotí pred členmi okrskovej volebnej komisie.

10:15 „Prišiel som voliť, pretože je treba voliť do Európskeho parlamentu tých správnych poslancov. Poslancov, ktorí sa budú snažiť o to, aby Slovensko bolo pevnou súčasťou Európskej únie. Všetci to potrebujeme, to je veľmi dôležité,“ uviedol pre Pravdu po odvolení v obci Zálesie neďaleko Bratislavy penzista Michal Cibira.

Prišiel voliť aj preto, lebo sa obáva, že bude nízka účasť. Aktívne sa zúčastniť na eurovoľbách považuje za svoju povinnosť. Hovorí, že na Slovensko a na to, s akým výsledkom sa voľby skončia, sa v týchto dňoch díva celá Európa.

9:56 Hlasovanie v troch volebných okrskoch v Palárikove v okrese Nové Zámky je prerušené. Dôvodom je biely prášok, ktorý sa našiel na hlasovacích lístkoch, potvrdili členovia okresnej volebnej komisie v Nových Zámkoch. Na mieste zasahujú policajti aj hasiči.

Očakáva sa predĺženie volebného moratória. Predstavitelia Policajného zboru a Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa k téme oficiálne vyjadria na tlačovej konferencii.

9:35 Predseda vlády Robert Fico (Smer) odovzdal svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu.

„Odvolil som v nemocnici, lebo aj tieto voľby sú dôležité. Je potrebné voliť poslancov Európskeho parlamentu, ktorí budú podporovať mierové iniciatívy a nie pokračovanie vojny,“ napísal na sociálnej sieti.

9:15 Slovenská polícia prijala viacero opatrení počas volieb do Európskeho parlamentu. Opatrenia navrhujú a realizujú systematicky na základe analýz bezpečnostných rizík, ktoré prehodnocujú s cieľom zabezpečiť nerušenú prípravu a samotné konanie volieb. Na pokojný priebeh eurovolieb bude dohliadať dostatočné množstvo príslušníkov Policajného zboru. Zvýšený počet policajtov sa bude zameriavať predovšetkým na ochranu verejného poriadku, života, zdravia, bezpečnosti osôb a majetku. Zvýšené množstvo policajných hliadok bude v teréne aj po skončení konania volieb.

Ako vyzeral začiatok volieb do Európskeho parlamentu v Rajci?
Video

„V obciach a mestách sa budú pohybovať motorizované aj pešie policajné hliadky. V teréne budú aj príslušníci kriminálnej polície, ktorí rovnako ako uniformované zložky Policajného zboru budú monitorovať bezpečnostnú situáciu v okolí volebných miestností, aby nedošlo k ich poškodzovaniu. Pozornosť bude polícia venovať aj samotným volebným miestnostiam. V objektoch, kde sa budú konať voľby, vykonajú špeciálne vyškolení policajti so psami pyrotechnické prehliadky," informovala Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru. Policajné zložky budú dohliadať na sídla okrskových, okresných volebných komisií či na sídlo Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Polícia v súvislosti s priebehom volieb spolupracuje s okresnými úradmi, obcami i s predsedami príslušných volebných komisií.

Eurovoľby sú aj šanca na ochranu demokracie a slobody
Video
Príbeh generácií, ktoré zažili vojnu a neslobodu, pripomína, aké doležité je voliť. Európska únia si bude vyberať poslancov do Európskeho parlamentu už 6. až 9. júna, na Slovensku sa volí 8. júna. / Zdroj: TV Pravda/EP

Hrabovská zároveň upozornila na zvýšenú aktivitu rôznych aktérov a skupín na sociálnych sieťach, ktorí produkujú dezinformácie. „Ich cieľom je ovplyvňovanie verejnej mienky, polarizácia a šírenie nenávisti za účelom získania hlasu pre ich volebného kandidáta. Súčasťou hybridného pôsobenia môže byť aj uverejňovanie deepfake videí, vytvorených umelou inteligenciou," dodala. V boji proti klamstvám na internete polícia odporúča sledovať oficiálne profily štátnych inštitúcií či overené médiá. Verejnosť by sa mala vyhnúť anonymným profilom a stránkam, ktoré nie sú regulované. Súčasne ľudí žiada, aby nahlasovali podozrivý obsah priamo sociálnym sieťam. „Tie majú v zmysle Aktu o digitálnych službách (DSA) povinnosť bojovať proti dezinformáciám v EÚ efektívnejšie a ráznejšie. Na základe tejto normy máte možnosť nahlasovať obsah z dôvodu porušovania noriem komunity. Do tejto kategórie spadá aj šírenie dezinformácií a nenávisti," priblížila Hrabovská.

8:55 Vo volebnej miestnosti preukážu voliči svoju totožnosť platným občianskym preukazom (OP) alebo pobytovým preukazom občana EÚ. S neplatným občianskym preukazom sa voliť nedá. Pokiaľ si volič práve vybavuje nový občiansky preukaz, môže sa preukázať potvrdením o jeho vybavovaní. Informuje o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Ak si volič práve vybavuje nový občiansky preukaz, môže sa preukázať žiadosťou o vydanie OP alebo potvrdením o OP vydaným príslušným orgánom Policajného zboru.

8:00 V Česku sa v sobotu ráno začal druhý deň volieb do Európskeho parlamentu. Ľudia v nich majú poslednú možnosť ovplyvniť, kto ich bude najbližších päť rokov zastupovať v Európskom parlamente. Výsledky hlasovania bývajú zároveň považované za test spokojnosti s doterajším pôsobením vládnych i opozičných strán. Volebné miestnosti sa po nočnej pauze štandardne otvorili o 08:00. Prístupné budú do 14:00 pre tých, ktorí nestihli odvoliť v piatok. Výsledky budú známe až v nedeľu hodinu pred polnocou, keď sa skončí hlasovanie aj v Taliansku.

7:25 Všetky volebné miestnosti by už mali byť otvorené. Polícia zatiaľ nezaznamenala žiadne incidenty. Informovali o tom riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra (MV) SR Eva Chmelová a riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislav Hromádka.

„V tomto okamihu by malo byť všetkých 5 930 volebných miestností otvorených. Ani v jednej z volebných miestností nebolo rozhodnutie, že by sa v nej začalo hlasovať skôr,“ poznamenala Chmelová na sobotňajšej tlačovej konferencii.

Polícia dosiaľ neeviduje žiadne incidenty. „Policajný zbor takisto aj pri týchto voľbách ako pri predchádzajúcich zabezpečuje verejný poriadok. Nasadili sme dostatočný počet policajtov všetkých služieb,“ dodal Hromádka.

7:00 Slováci si v sobotu volia poslancov do Európskeho parlamentu (EP). Volebné miestnosti v 5 930 okrskoch sú otvorené od 7.00 h do 22.00 h. Občania môžu krúžkovať najviac dvoch kandidátov z jednej kandidátnej listiny. Zo Slovenska bude zvolených 15 europoslancov na funkčné obdobie piatich rokov.

Voliči si vyberajú z 23 politických subjektov, tesne pred voľbami odstúpila Pirátska strana – Slovensko. Na vybratom hlasovacom lístku môže volič zakrúžkovať poradové číslo kandidáta, a tým odovzdať prednostný hlas. Krúžkovať môže jedného alebo dvoch kandidátov. Hlasovací lístok je potrebné vhodiť do volebnej urny v obálke. Vhodením hlasovacieho lístka bez obálky nie je hlas platný.

Počas volebného dňa plynie moratórium. Až do skončenia hlasovania je zakázané viesť kampaň aj informovať o kandidátoch v ich prospech či neprospech. Pre občanov funguje aj infolinka k eurovoľbám. Volať môžu ľudia na telefónne čísla 02/4859 2317 a 02/4859 2312 počas celého dňa až do uzavretia volebných miestností.

Voliť môže približne 4,37 milióna voličov. Prvýkrát môže v európskych voľbách hlasovať takmer 260 000 mladých ľudí. Definitívne výsledky v poradí piatych eurovolieb na Slovensku budú zverejnené v nedeľu (9. 6.) po 23.00 h po ukončení hlasovania vo všetkých krajinách EÚ. Zverejnia ich na stránke www.volbysr.sk. Priebežné výsledky nebudú k dispozícii.

5:55 V členských krajinách Európskej únie tretí deň pokračujú voľby do Európskeho parlamentu. V sobotu idú do volebných miestností voliči na Slovensku, v Lotyšsku a na Malte. Prvý deň sa bude hlasovať v Taliansku, v Česku sa zase v sobotu voľby skončia. Ako prví už vo štvrtok hlasovali Holanďania.

Voliči na Slovensku vyberú 15 z celkového počtu 720 europoslancov. Volebné miestnosti sa otvoria o 07:00 a hlasovanie sa skončí dve hodiny pred polnocou. Oficiálne výsledky potom miestny štatistický úrad zverejní až v nedeľu neskoro večer po ukončení hlasovania v celom európskom bloku.

Pred piatimi rokmi sa volieb do europarlamentu zúčastnilo na Slovensku 22,7 percenta oprávnených voličov. To bol síce rekord od vstupu krajiny do EÚ, napriek tomu bola účasť najnižšia zo všetkých krajín únie.

Obyvateľov Slovenska čaká ďalšie hlasovanie za posledný necelý rok; na konci vlaňajšieho septembra boli predčasné parlamentné voľby, tento rok v marci a v apríli zas priame prezidentské voľby.

254 debata chyba
Viac na túto tému: #eurovoľby 2024