Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Čaputová po eurovoľbách neočakáva zásadné zmeny hodnôt EÚ, podľa Pellegriniho stojí Brusel na rázcestí

Prezidentka Zuzana Čaputová po terajších voľbách do Európskeho parlamentu (EP) neočakáva zásadné zmeny priorít a hodnôt Európskej únie, hoci pomer síl sa podľa nej zrejme zmení. Čaputová to povedala novinárom, keď odovzdala svoj hlas v eurovoľbách v Pezinku, kde býva. Jej zvolený nástupca Peter Pellegrini, ktorý prevezme prezidentský úrad budúcu sobotu, potom povedal, že EÚ stojí na rázcestí a bude musieť prijať závažné rozhodnutia vo viacerých oblastiach.

08.06.2024 12:55
debata (9)
Čaputová: Môžeme ovplyvniť budúcnosť Slovenska aj Európskej únie
Video

„Neočakávam zásadné zmeny trajektórie, ktorou Európska únia ide. Pomer síl bude zrejme iný, ako je v súčasnosti, ale nemyslím si, že bude iný zásadne tak, že by sa trendy, hodnoty, priority Európskej únie zásadným spôsobom menili,“ uviedla Čaputová.

SR EÚ EP voľbyEP24 hlasovanie Rajec ZAX Čítajte viac Eurovoľby 2024: Na Slovensku sa skončilo hlasovanie, výsledky budú v nedeľu v noci (online)

Prezidentka odmietla kritiku smerovanú voči EÚ. „Únia sme aj my, únia nie je cudzia entita. Práve o tom sú európske voľby, že tam posielame našich zástupcov, ktorí reprezentujú záujmy Slovenska,“ uviedla hlava štátu.

Prezidentka očakáva, že volebná účasť bude vyššia nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách európskeho bloku. „Niekedy to bolo predmetom záujmu len časti politického spektra, dnes vidím, že záujem o európske voľby prejavujú všetky politické strany. Táto mobilizácia voličov môže byť rozhodujúcim faktorom pre zvýšenie účasti,“ povedala.

EÚ musí podľa Pellegriniho prijať závažné rozhodnutia o svojom budúcom fungovaní. „Bude musieť prehodnotiť celú politiku Green Dealu. Bude musieť hovoriť o novej obrannej politike Európskej únie. Budeme musieť hovoriť o tom, ako Európska únia zastaví prepad svojho priemyslu, hospodárstva a svojej konkurencieschop­nosti,“ povedal novinárom Pellegrini, ktorý hlasoval v jednej z volebných miestností na strednom Slovensku. Dodal, že niektoré opatrenia v oblasti zelenej politiky zo strany EÚ sú príliš agresívne a obmedzujúce.

Pellegrini: EÚ musí prijať rozhodnutia o svojom budúcom fungovaní
Video

Pellegrini spolu s Čaputovou vyzvali obyvateľov Slovenska, aby sa na eurovoľbách zúčastnili. Slovensko je z hľadiska volebnej účasti vo voľbách do EP dlhodobo na chvoste v rámci celej Európskej únie.

Na snímke Jozef Černek a Júlia Černeková z...
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová...
+49Na snímke zvolený prezident Peter Pellegrini vo...
9 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini #Zuzana Čaputová #eurovoľby 2024