Eurovoľby 2024

Sledujte s Pravdou priebeh volieb do Európskeho parlamentu.

Úspech protestných strán a posun doprava: Česi posielajú do Štrasburgu demolačnú čatu

Protestné strany zožali vo voľbách do Európskeho parlamentu úspech. Kým Slovensko v tomto smere zostáva skôr v úzadí, Česi rázne vyjadrili svoj názor na politický vývoj v krajine.

10.06.2024 14:55
debata (22)
Politológ Štefančík o výsledkoch eurovolieb: Prekvapila ma pozícia Hlasu, za neúspechom SNS môžu byť udalosti po Dankovej nehode
Video

Radikálne strany získavajú v Európskom parlamente stále väčší vplyv. Český politológ Lukáš Jelínek pre spravodajskú televíziu ta3 vysvetlil, že českí voliči, zdá sa, uprednostňujú nové politické zoskupenia s odlišnou rétorikou.

Eurovoľby / EÚ / Čítajte viac Koho ste do europarlamentu volili vy a vaši susedia? Pozrite si výsledky vo všetkých obciach na Slovensku

V Česku zvíťazilo politické hnutie ANO pred koalíciou SPOLU, čo sa očakávalo aj na základe prieskumov verejnej mienky. Prekvapenie priniesli ďalšie priečky, ktoré obsadili „takpovediac, protestné, až antisystémové“ zoskupenia.

Dva mandáty získalo spojenectvo Prísaha a Motoristi, rovnako tak koalícia Stačilo!, ktorú dala dohromady komunistická strana s ďalšími protestnými subjektmi.

Sloboda a priama demokracia Tomia Okamuru získala len jeden mandát a neúspech ju prekvapil. Rovnako sklamaní sú Piráti, keďže klesli z troch európskych mandátov na jeden.

Michal Šimečka Čítajte viac PS hrozí to, čo kedysi HZDS a Smeru. Demokratom uškodila minulosť s Matovičom, hovorí politológ Štefančík

„Je tu istá nespokojnosť. Jednak s Fialovou vládou, ale aj s tým, ako si počínali doposiaľ českí politici smerom k Európskej únii. Táto nespokojnosť ďalej rastie,“ povedal Jelínek.

Podobne ako Slovensko, aj Česko zaznamenalo rekordnú volebnú účasť. Voliť tam prišlo vyše 36 percent ľudí.

Eurovoľby Čítajte viac Eurovoľby 2024: PS vyhralo, zrejme vysalo SaS. Smer by bol silnejší, ak by Hlas nevznikol, myslí si politológ

„Namiesto toho, aby voliči do Štrasburgu poslali čatu údržbárov s jemným náčiním, posielajú demolačnú skupinu. Za Česko výrazne pribudne množstvo radikálnych, k Európe kriticky až antieurópsky naladených poslancov,“ vysvetlil politológ.

smer, ps, eurovoľby Čítajte viac Prečo napriek mobilizácii Smeru vyhralo PS? Štyri prekvapenia volieb podľa šéfa Ipsosu Hankovského

Už predvolebné prieskumy naznačovali, že budúci europarlament sa posunie doprava. Navyše atmosféra v Európe vplýva aj na jednotlivé členské štáty a spôsobuje v nich určitú nepohodu. Podľa politológa Jelínka z toho najviac profitujú práve opozičné a protestné strany.

Smer poďakoval voličom. Blaha skončí ako poslanec i podpredseda parlamentu. Kaliňák zostane šéfom Ficových poradcov
Video

„Česká republika nie je výnimkou. Môžeme sa ešte istý čas upokojovať, že nástup krajnej pravice v Európe nie je taký razantný, ako bol doteraz. Hlavný tón budú ďalej udávať európski ľudovci, socialisti a liberáli,“ dodáva.

Šimečka: Voľby jasne vyhralo proeurópske hnutie
Video

Zároveň je potrebné zdôrazniť, že budú výrazne oslabení. Mali by preto viac premýšľať nad spôsobom komunikácie s voličmi, pretože medzi nimi narastá stále väčšia priepasť, dodal politológ.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #eurovoľby 2024